BAE’nin ilk astronotları uzay giysilerini giydi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), uzaya göndermeye hazırladığı astronotlarının görüntülerini paylaştı. Özel uzay elbiseleri ile görüntü veren astronotlar, uzaya çıkan ilk ekip olmanın heyecanını yaşıyor.

Muhammed bin Raşid Uzay Merkezi tarafından cuma günü yayınlanan görüntülere göre, Astronot Hazza Al Mansouri ve Sultan Al Neyadi’nin Moskova’daki Zvezda tesisinde yapılan bir kontrol sırasında, kendileri için hazırlanan özel uzay elbiselerini denediği görüldü.

Sokol IVA kıyafeti olarak ta bilinen Sokol uzay elbiseleri, Soyuz Uzay Aracı’na uçan herkes tarafından giyilen bir tür Sovyet uzay ekipmanı.

MBR Uzay Merkezi, “Sokol elbiseleri, astronotların ISS’ye çıktığında veye Dünya’ya geri dönerken onların atmosferin zararlı koşullarından korunması için giyilir” diye tweet attı.

ASTRONOTLARIN ÖZEL EĞİTİMLERİ

İki astronot, Almanya, Köln’deki Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Avrupa Astronot Merkezi’nde (EAC) eğitimini tamamladıktan sonra Moskova’ya geri döndü.

Bir grup ESA uzmanı tarafından eğitilen astronotlar, yaklaşık 30 saatlik teorik ve pratik eğitimi tamamladılar. Gerçeğe yakın bir Columbus modülünde gerçekleştirilen eğitim, yer istasyonu ile haberleşmeyi de içeriyor.

Binlerce başvuru arasından seçilen Hazza Al Mansoori, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu ziyaret eden ilk Emirlik astronotu olacak.

Khaleej Times