Suudi Arabistan çocuk istismarını önlemek için yeni bir çalışma içerisinde

Suudi Arabistan Şura Konseyi, yıllık iznin ardından ilk toplantısını dün başkent Riyad’da gerçekleştirdi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, ülkede çocuklara yönelik taciz vakaları hakkında yeni bir çalışmaya karar verildiği ifade edildi. Yapılan açıklamada, ülkedeki çok sayıda çocuğun taciz mağduru olduğu, yeni neslin gelecekte cinsel tacize maruz kalmaması için bir veri tabanı oluşturulması gerektiği aktarıldı.

Suudi Şura Konseyi’ne sunulan önergede tüm suçlular için oluşturulacak kayıt sisteminde çocuk istismarının önlenmesi hedeflenirken, suçun ciddiyetine ve suçun süresine bağlı olarak veri tabanında ceza alan kişinin isminin kalış süresinin değişebileceği ifade edildi.

Suudi Arabistan Şura Konseyi üyesi Dr. Faysal el Kadi, Nur el-Musaid ve Modi el Halif’in toplantıda sunduğu öneride, internet üzerinden çocukların cinsel istismara uğradığı ve çocuğun bu durumu toplum ve kültürel çevre sebebi ile ailesine yâda yetkililere bildirme korkusu yaşadığı vurgulandı. Bu davranışların uzun vadede çocuğun geleceğini etkilediği ifade edilen öneride suçlulara yönelik tedavi programlarının bulunmamasına ek olarak kişilere yönelik verilen cezaların ardından bile çocuklar için risk oluşturan olayların varlığının devam ettiği aktarıldı.

Veri tabanı oluşumu

Independent Arabia’dan Suad el-Ya’la’nın haberine göre hâlihazırda yürürlükte olan çocuk koruma yasasına dâhil edilecek olan yeni maddede ilgili makamlar, gelecekte çocukların cinsel tacize maruz kalmamalarını sağlamak için bir veri tabanı oluşturacak ve suçluluk derecesi ile veri tabanında ceza alan bu kişilerin sistemde kalış süresini belirleyecek.

Taciz suçunun cezalandırılması

Şura Konseyi, yaklaşık iki yıl önce Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan taciz suçuna karşı düzenlenen yeni yasa tasarısını onayladı. Kanun kapsamında, mağdur çocuksa, mağdurun herhangi bir özel durumu veya engeli varsa, suçlunun mağdur üzerinde doğrudan ve dolaylı bir otoritesi varsa, suç; iş yeri, okul veya sığınma evinde gerçekleşirse, fail ve mağdur hemcins ise, mağdur uyuyor veya bilincini kaybetmiş durumdaysa, suç kriz, afet veya kaza durumlarından herhangi birinde meydana gelirse en az 5 yıla varan hapis cezası ile 300 riyale (80 bin ABD doları) kadar para cezası öngörülüyor.

Şarkul Avsat