Birleşik Arap Emirlikleri’nden uzaya gönderilecek şiir ve resimler için yarışma düzenledi

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) uzaya göndereceği ilk astronotu Hazza Al Mansouri’nin Eylül ayında yanında götüreceği şiir, kısa öyküler ve resimler için bir yarışma başlatıldı.

Uluslararası Uzay İstasyonu halkı seyahate dahil etmek için tasarlanan yarışmanın bir parçası olarak, kazananların gönderilerini uzaya gönderecek.

ŞİİR, RESİM, HİKAYE DALINDA YARIŞACAKLAR

Muhammed bin Raşid Uzay Merkezi Genel Müdürü Yusuf Al Shaibani, “Yaratıcı insanların çizimlerini, hikayelerini veya şiirlerini uzaya göndermeleri için harika bir fırsat. Bu yarışmanın iddialı ve yaratıcı nesiller için bir ilham kaynağı olacağını umuyoruz” dedi.

Yarışma her yaştan ve milletten insanlara açık. Herhangi bir ülke vatandaşı en fazla 20 satırlık şiir, bin kelimelik Arapça veya İngilizce kısa bir hikaye ya da A4 boyutundaki kağıda orijinal bir çizim gönderebilir. Son tarih ise 27 Temmuz.

 

8 GÜN UZAYDA KALACAK

Al Mansouri, BAE’nin ilk astronotu olmak için 4 binden fazla aday arasından seçildi. Bir asker pilotu olan Hazza, kendisini yolculuk için hazırlayan Rusya’daki eğitimini tamamladı. Dört çocuk babası, 8 gün sürecek görevine 25 Eylül’de başlayacak.

Al Mansouri ISS’ye ulaştığında, istasyonun Arapça bir turunu sunacak. Yer gözlem ve görüntüleme deneyimlerini yürütecek, yer istasyonları ile etkileşime girecek, bilgi paylaşacak ve istasyondaki astronotların günlük yaşamlarını belgeleyecek.

Yarışma hakkında daha fazla bilgi www.mbrsc.ae/sendtospace adresinde mevcut.

The National