“Expo 2020”nin sözleşme değeri 653 milyon dolar

Expo 2020’nin şirketlerle doğrudan veya dolaylı yoldan yaptığı sözleşmelerin değeri 2.4 milyar dirheme (653 milyon dolar) ulaştı.

Expo 2020 Dubai Satın Alma Müdürü Cabir Nasır, küçük ve orta ölçekli şirketlerle doğrudan veya dolaylı yapılan sözleşmelerin değerinin Mart 2019’a kadar 2.4 milyar dirheme ulaştığını açıkladı. Bir sonraki sözleşmelerde yerel ve uluslararası KOBİ’lere daha çok öncelik verileceğini belirtti.

Açıklamasının devamında Nasır, 151 devletin bulunduğu Dubai Expo 2020’ye kayıtlı KOBİ’lerin 29 bin 668’den 34 bin 904’e çıktığını ifade etti. Birleşmiş Milletler’in 27 Haziran’da kutladığı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) Günü’nün, üye devletlerin, orta ve küçük ölçekli işletmeleri destekleyecek projelere katılımı konusunda farkındalığı arttırdığını söyledi.

Açıklamalarının devamında Nasır, “Şirketleri, farklı sektörlerde milyarlarca dolarlık sözleşmeler için yeni fırsatlar sunan ve katılımcı ülkelerle işbirliği yaptığımız  https://omp.expo2020dubai.com/ adresine kayıt olmaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

EXPO 2020 DUBAİ’NİN TANIDIĞI KOLAYLIKLAR

Expo 2020 Dubai, ilk sigorta tutarının muafiyetinin yanı sıra beyan edilen mal ve ürünlerin değerinin yüzde 50’sinin peşin olarak ödeneceği şeklinde kolaylıklar sunuyor. Mal karşılığı hizmet sunulduğu takdirde ödenen miktar toplam değerin yüzde 25’ine ulaşacak.

Expo, teklifin geçerliliği için 60 gün, ödemelerin ise, faturaların tesliminden itibaren 30 gün içinde tamamlanması için süre veriyor.

Expo 2020 Dubai aynı zamanda küçük şirketleri teşvik amacıyla, sigorta bedelinin peşin ödenmesi halinde banka çeki kabul ediyor ve sözleşme esnasında küçük şirketlere öncelik tanıyor.

Söz konusu kolaylıklar KOBİ’lere yarar sağlamak ve ulusal şirketlerle işbirliği yapmaya teşvik etmek amacıyla yapılıyor.

Expo 2020 Dubai’nin resmi ortağı BAE Dubai Ulusal Bankası, Expo 2020 için özel hizmet paketleri sunuyor.

WAM