Ölü donörden nakledilen rahimle doğum yapıldı

ABD’li bir kadının vefat eden bir donörden aldığı rahimle çocuk sahibi olması, Birleşik Arap Emirlikli (BAE) doktor ve hastalar için ilham kaynağı oldu.

ABD’li bir kadın geçtiğimiz ay, Ohio Cleveland Kliniği’nde vefat eden bir donörden alınan rahim ile bir kız çocuğu doğurdu.

Hastane, bu gerçekleşen doğum türünün Amerika’daki ilk örneği olduğunu açıkladı.

Ohio Cleveland Kliniği Maternal Fetal Tıp uzmanı Doktor Uma Perni, “Bundan daha iyi bir sonuçla karşılaşamazdık. Doğum çok iyi geçti; bebek ile annesi oldukça iyi” ifadelerini kullandı.

Uma Perni, “Rahim nakli, gün geçtikçe gelişiyor ve kadınların gelecekte nasıl seçeneklere sahip olduklarını görmek heyecan verici” diye konuştu.

BAE İÇİN UMUT KAYNAĞI…

ABD’deki hastanede yapılan bu başarılı rahim naklinin kısa süre içinde yapılması Abu Dabi Cleveland Kliniği için umut kaynağı oldu.

Abu Dabi Cleveland Kliniği, BAE’deki çoklu organ nakli yapan tek hastane ve 2017’nin Aralık ayında BAE’nin ilk kalp naklini gerçekleştirdi.

Ohio’daki hastanede kadın doğum ve obstetrik doktoru olan Dr. Tommaso Falcano, yaptığı açıklamada “Çoğu nakil canlı bir donörle yapılıyor, ancak ölen bir donörle nakil yapmak istediğimize karar verdik. Çünkü kullanılan rahmin bir risk yaratmayacağını düşündük.” ifadelerini kullandı.

Dr. Falcone, bunun BAE’de de kullanılabilecek bir yöntem olduğunu söyledi:

“Şu andan itibaren ölü donörlerden yapılan deneylere odaklanacağız. Muhtemelen ölü ve canlı donörlerle yapılan bu deneyleri Abu Dabi Cleveland Kliniği’ne sunacağız. Yetkililerden gerekli izin almalıyız.  Ben bu izinleri alacağımızı düşünüyorum.”

The National