Dubai’de yaşayanların yüzde 78’i nükleer santrali destekliyor

Dubai’de yaşayanların yüzde 78’i, nükleer santralin yararlarının, risklerinden daha çok olduğunu düşünüyor.

Emirates Nükleer Enerji Şirketi (ENEC) tarafından yapılan anketin sonuçlarına göre Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE), dünyadaki nükleer enerji santrali için en yüksek uygunluk oranlarına sahip olduğu belirtildi.

Anket, BAE Barışçıl Nükleer Enerji Programı’nın, 2017 yılında yüzde 83 olan uygunluk rakamının 2018 yılında yüzde ikilik lehte bir artış ile yüzde 85 olduğunu da ortaya koydu.

NÜKLEER ENERJİYE YÜZDE 93 DESTEK

Ayrıca, Abu Dabi’deki El Dafra sakinlerinin yüzde 93’ü nükleer enerjiyi elektrik üretimi için güvenli, temiz, güvenilir ve verimli bir yol olarak görüyor. Bu rakam 2017 anketinde yüzde 82 oranındaydı.

Ankete, binin üzerinde BAE vatandaşı ve ülkede yaşayan yabancı uyruklu kişiler katıldı.

ENEC Genel Müdürü Muhammed El Hammadi, “ENEC anketinde ortaya çıkan sonuçlara göre, BAE halkının bize güvendiğini görmekten mutluluk duyuyoruz. Bu sonuçlar, kamu bilinçlendirme çabalarımızı doğruluyor.” diye konuştu.

Muhammed El Hammadi, “Ülke genelindeki yaşayan insanları desteklemeye kendimizi adadık ve BAE sakinlerinin büyük çoğunluğunun Barışçıl Nükleer Enerji Programı’nın emniyetine ve güvenliğine inandığını bilmek güven verici” ifadelerini kullanarak sözlerini sonlandırdı.

21 MİLYON TON KARBON SALINIMINI ÖNLEYECEK

Barakah Nükleer Santrali’nin her yıl, 3.2 milyon otomobile eşdeğer olan 21 milyon tona kadar karbon salınımını önlemesi bekleniyor.

El Barakah Nükleer Enerji Santrali’nin inşası planlı bir şekilde ilerlerken, Mart 2019 itibari ile santralin dört biriminin yüzde 93’ü tamamlandı.

Arabian Business