Birleşik Arap Emirlikleri’nden sigara içenlere kötü haber

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Üniversitesi’nden Dr. Saif Caber Al Şamsi, sigara içmenin erkeklerde ve kadınlarda önemli hastalıklara yol açtığını ve acilen “ciddi önlemler” alınması gerektiğini belirten bir araştırma yayınladı.

BMC Kardiyovasküler Bozuklukları’nda (BMC Cardiovascular Disorders) yayınlanan araştırmada, özellikle erkek BAE’nin vatandaşları arasında sigara içme oranlarını düşürmek için “ciddi önlemler” alınması gerektiği öne sürüldü.

YÜKSEK VERGİYE RAĞMEN SİGARA VE PİPO KULLANIMI FAZLA

Yüzde 42’sinin sigara içtiği BAE erkeklerinin büyük bir kısmı sigaradan çok daha fazla zararlı olan medwakh piposu ile dokha sigara içtiği belirtildi.

Rakamlar, tütün ve halk sağlığı kampanyalarına uygulanan yüzde 100 vergi oranına rağmen oldukça yüksek bir seviyede kalıyor.

Araştırma ayrıca yüksek tansiyon, diyabet ve kötü böbrek sorunlarının BAE’de hem erkek hem de kadınlarda kalp krizi ve felç geçirmesine neden olduğunu gösterdi.

Araştırmanın doktorlarından olan Dr Al Şamsi, “KVH (kardiyovasküler hastalıklar) salgını tersine çevirmek için önleyici çabalara olan ihtiyaç vurgulanmalı” dedi.

KADINLAR VE ERKEKLERDE FARKLI HASTALIKLAR

Araştırma, sağlık eğitiminin cinsiyete göre değişmesi gerektiğini de gösteriyor; çünkü sigara içmek erkekler için daha önemli bir risk faktörü olmasına rağmen, yüksek kolesterol düzeyleri kadınlar için daha büyük bir tehdit oluşturuyor.

BAE Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent Olan Dr. Al Şamsi, “Araştırmamız sigara içmenin, özellikle BAE’li erkeklerde kalp krizi, felç ve periferik vasküler hastalığın güçlü bir göstergesi olduğunu ortaya koydu. Hekimler sigara içmeyenleri sigara içmeye başlamamaları konusunda teşvik etmeli, aynı zamanda sigara içenler sigarayı bırakmaları konusunda şiddetle teşvik edilmeli” diyerek sözlerine devam etti.

ERKEKLERİN YÜZDE 42’Sİ KADINLARIN YÜZDE 9’U İÇİYOR

Al Şamsi, insanların sigara içip içmediklerine dair, kan testlerine dayanarak yapılan bir araştırmada, BAE’li erkeklerinin yüzde 42’sinin, kadınların yüzde 9’unun sigara içtiği tespit edildi.

Dr. Al Şamsi, “Dislipideminin önlenmesi, teşhisi, tedavisi ve kontrolünü iyileştirmek için tarama ve sağlık eğitimine daha fazla önem verilmelidir” dedi.

Araştırmacılar şimdi, diyabetlerini daha iyi kontrol ederek, BAE’liler arasında kaç ölümün önlenebileceğini belirlemeye çalışıyor.

ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Kanada Specialist Hastanesi’nde kardiyolog olan Dr. Yasir Parviz, “BAE’de diyabet ve obezite gibi risk faktörleri artıyor. İnme, kalp-damar hastalıkları ve böbrek hastalığına yol açan hipertansiyonu olan daha fazla sayıda hasta var ”dedi.

Parviz, insanlara kan basıncını kontrol etmelerini, kolesterol ve trigliserit seviyelerini kontrol etmelerini, sağlıklı kilolarını korumayı, sağlıklı yemek yemeyi ve düzenli olarak egzersiz yapmayı tavsiye etti.

Alkol alımını sınırlamak, stresten kaçınmak, diyabeti yönetmek ve yeterince uyumanın da önemini vurguladı.

The National