Birleşik Arap Emirlikleri’nde Yapay Zeka Enstitüsü açıldı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Halife Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Bölümü, düzenlediği bir konferansta Yapay Zeka Enstitüsü’nün açıldığını duyurdu.

Halife Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Bölümü, düzenlediği bir basın konferansıyla üç girişim başlattıklarını duyurdu:

Yapay Zeka ve Akıllı Sistemler Enstitüsü’nün kurulması, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde yapay zeka programlarının açılması ve Uluslararası Muhammed bin Zayid Robot Yarışması’nın (MBZIRC) 2020 programı.

Ayrıca bu yılki yarışmanın, robotik ve yapay zeka alanında dünyanın en pahalı ödülüne sahip olduğunu belirtti.

87 MİLYON DOLARLIK PROJE

Üniversite, önümüzdeki beş yıl boyunca, Yapay Zeka Enstitüsü’nde yapılacak araştırma projeleri için 160 milyon dirhem (43.5 milyon dolar) yatırım yapacak. Bunun yanı sıra BAE’ye bağlı Teknoloji ve İletişim İnovasyon Merkezi’nin (EBTIC) de yaptığı yatırımla bu rakam 320 milyon dirhem (87.1 milyon dolar) olacak.

Yapay Zeka Enstitüsü, Halife Üniversitesi’ndeki Masdar ve Petrol Enstitülerinden sonra üçüncü araştırma enstitüsü oldu. Yeni kurulan enstitü, yapay zeka alanındaki akademik programlara ve araştırma merkezlerine odaklanacak.

Yapay Zeka Enstitüsü’nde, öğrencilerin ve araştırmacıların bu alandaki araştırmalarını tek bir çatı altında toplamak hedefleniyor.

5 MİLYON DOLAR ÖDÜLLÜ ROBOT YARIŞMASI

Dünyanın en büyük ve en önemli yarışması olan Muhammed bin Zayid Uluslararası Robot Yarışması (MBZIRC), Şubat 2020’de başlatılacak. Yarışmanın ödülü tam 5 milyon dolar olacak. Dünyadaki en iyi üniversitelerden seçilen 34 grup,  Üç gün sürecek yarışma için bilim ve mühendislik alanındaki yeteneklerini gösterecek.

LİSANS VE DOKTORA DÜZEYİNDE İLK YAPAY ZEKA BÖLÜMÜ

2019-2020 eğitim döneminin başından itibaren lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde ilk Yapay Zeka bölümü açılacak. Bu bölüm, öğrencilerin, gerekli alanlardaki bilgi ve becerilerini geliştirmeyi hedefliyor.

Yapay Zeka programını seçen lisans öğrencileri, Uygulamalı Laboratuvar dersi dahil olmak üzere beş ders alacaklar.  Aynı zamanda öğrenciler, öğrendikleri teorik bilgileri pratiğe dönüştürebilecek ve yılsonu alanları ile ilgili araştırma projesini sunacaklar.

Halife Üniversitesi Bağımsız Robotik Sistemler Merkezi, Yapay Zeka Enstitüsü alanında, alt yapı, sanayi uygulamaları ve robotik araştırmalara odaklanan en önemli araştırma merkezlerinden biri.

EBTIC, gelecek nesillere yeni nesil akıllı ağ teknolojilerini ve uygulamalarını geliştirme konusunda destek olan ve BAE’deki dijital ekonomiyi güçlendiren öncü bir merkez.

EN SON TEKNOLOJİLERİN YER ALACAĞI İLK ENSTİTÜ

Konferans sırasında, Dr. Arif Sultan el-Hammadi, Yapay Zeka Enstitüsü’nün önemine dikkat çekti. Ülkedeki ekonomik önceliklerden biri olduğunu ve gelecek nesillerin dijital teknoloji araştırmalarına odaklanması için altı araştırma merkezini bünyesinde barındırdığını vurguladı. Hammadi, BAE’nin yapay zeka alanında açtığı ve kamu ve sanayi sektörlerinde en son araştırmaların yapılacağı ilk enstitüsü olduğunu belirtti.

2020 Uluslararası Muhammed bin Zayid Robot Yarışması, güvenlik, acil durumlarda sivil müdahale gibi konuları kapsayan temel uygulamaları da ele alacak.

İlk etapta güvenliği sağlamak için insansız hava araçları yer alacak. İkinci aşamada katılımcı gruplar araçların parçalarını birleştirerek nakliyesini ve montajını koordine edecekler. Üçüncü aşamada ise, insansız hava araçları ve normal araçlar yüksek binalardaki yapay yangınları beşeri bir müdahale olmadan söndürecekler.

WAM