Dubai Hakimi Muhammed bin Raşid’in 70 yıllık hayat hikayesi

Dubai Hakimi Şeyh Muhammed bin Raşid’in 70 yıllık hayatı içerisinde büyüdüğü aile, aldığı eğitim ve siyasi lider pozisyonu, bizlere, Birleşik Arap Emirlikleri için ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu gösteriyor.

İkinci Dünya Savaşı’nın neden olduğu yıkımın ardından 1949 senesi, ülkelerin ekonomik iyileşme belirtileri göstermeye başlaması dünya için iyi bir gelişme yılı haline geldi.

Körfezde, Emirlikler daha birleşmemişti ve “Ateşkes Devletleri” olarak bilenen bölgeye İngiltere başkanlık ediyordu.

70 yıl önce bir 15 Temmuz günü, Dubai Hükümdarı Şeyh Raşid bin Said Al Mektum’un eşi Şeyh Latifa bint Hamdan Al Nahyan, Al Şindagha’daki evlerinde üçüncü erkek çocuğunu dünyaya getirdi. Bu çocuklarına Muhammed adını verdiler.

EĞİTİM DÖNEMİ

Küçük yaşından beri Muhammed’den beklentiler yüksekti. Dört yaşındayken, Arapça ve İslami çalışmalar konusunda özel dersler alan Muhammed’in eğitim hayatı başlamış oldu. 11 yıl sonra Cambridge’de İngilizce dil okuluna kabul edildi. Şeyh Muhammed, Aldershot’un bir parçası olan Sandhurst’a gittiğinde eğitimi, askeri eğitime döndü. Sandhurst’ta pilot olarak eğitilmek üzere İtalya’ya gitmesinden önce en iyi eyalet öğrencisi olarak seçildi.

Petrolün keşfedilmesinden önce, genç bir adam olarak babasının, Dubai’yi bir ticaret merkezi haline getirme düşüncelerine en yakını olarak destek verdi. Bütün bunlar, aldığı iyi askeri eğitimle babasına uzun süre hizmet etmesini, bir süre sonra Savunma Bakanı olmasını ve 10 yıl sonrasında da Dubai Hâkimi olmasını sağladı.

BİN RAŞİD’İN İLK BROKRATİK GİRİŞİMİ

Daha 19 yaşında olan Muhammed bin Raşid, Şeyh Zayid ile emirliklerin birleşmesi için yapılan Dubai ve Abu Dabi görüşmelerinde babasına eşlik edenler arasında yer aldı.

İngiltere’nin Ateşkes Devletleri’nden çekilmesinin ardından 1971 yılında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kuruldu ve Şeyh Muhammed BAE’nin ilk savunma bakanı oldu.  Daha önce İngilizler tarafından korunan ülkede, yeni bir savunma gücü kurmak için zorlu görevi üstlendi.

2006’da ağabeyi Şeyh Mektum öldükten sonra Dubai Emirliği’ni yönetme zamanı geldi. Şeyh Muhammed, babasının, Emirliğin ekonomik varlıklarını büyütme ve Dubai’yi küresel bir turizm merkezi haline getirme çalışmalarına devam etti.

The National