Umre ziyaretçileri artık Mekke, Medine ve Cidde dışına çıkabilecek

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu’nun yaptığı açıklamaya göre milyonlarca umre ziyaretçisi, Suudi Arabistan’da kaldıkları süre zarfında ülke içinde istedikleri gibi seyahat edebilecek.

Suudi Arabistan’ın turizmi ve ekonomiyi artırma planlarının bir parçası olarak, hac görevini yapan Müslümanların ülkenin her yerinde dolaşmasına izin vereceğini açıkladı.

ŞEHİRLERE KONULAN SINIR KALDIRILDI

Bu karardan önce Umre ziyaretçileri Suudi Arabistan’da seyahat edebilecekleri yerler Mekke, Medine ve Cidde limanı ile sınırlıydı.

Bu sene, yaklaşık olarak 8 milyon Müslümanın Umre ziyaretine katılması bekleniyor. Bakanlar Kurulu yaptığı bu değişiklikle, Umreye gelenlerin Suudi Arabistan’ın önemli tarihi ve turistik mekânlarını deneyimlemelerine de olanak sağlıyor.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı Planlama Ve Strateji Sorumlusu Dr. Amr el Maddah, “Hacıların ve Umre ziyaretçilerinin ülkeye gelişini kolaylaştırmaya ve burada görebilecekleri yerleri çoğaltmaya çalışıyoruz. Hacıların ve Umre ziyaretçilerinin, Suudi Arabistan’da seyahat edebilmesi, kültürel ve tarihi yerleri görebilmeleri için bir fırsat” diye konuştu.

HEDEF 30 MİLYON UMRE ZİYARETÇİSİ

Bakanlık yaptığı açıklamada bu değişikliğin 2030 yılına kadar 30 milyon Umre ziyaretçisine ulaşmayı hedeflediklerini de belirtti. Geçmişte, Umreye gelen ziyaretçiler, ülke içinde gezmek isterlerse vizelerini turist vizesine dönüştürmeleri gerekiyordu. Ama yapılan bu son değişlikle artık buna ihtiyaç kalmadı.

El Maddah, bakanlar kurulunun aldığı bu kararı uygulayacak kurumun iç işleri bakanlığı olduğunu da sözlerine ekledi.

Arab News