Bir kartal kaç bin kilometre uçabilir?

Abu Dabi Çevre Ajansı tarafından etiketlenen bir “büyük benekli kartal”, son dört yılda 70 bin kilometre yol kat ederek veri akışı sağladı. Bu veriler, vahşi yaşam formlarını korumak için laboratuvar ortamında kullanılıyor.

Abu Dabi Çevre Ajansı, bir çip yardımıyla etiketlediği nesli tükenmekte olan büyük benekli kartalın vahşi yaşam formunu inceliyor. 70 bin kilometre yol giden kartal, çevrecilere, küresel olarak tehdit altındaki türlerin göç yolları ve yaşam alanları hakkında değerli bilgiler veriyor.

Çevre Ajansı Abu Dabi’de (EAD) Karasal Biyolojik Çeşitliliğin Direktör Vekili Dr. Salim Javed, şunları söyledi:

“Büyük benekli kartallar, Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından korunmasız bir tür olarak listeleniyor ve dünya genelinde dört binden az üreme çiftinin olduğu biliniyor. Bu yüzden bu kuşların uydu takibi, kuşların nereye gittiklerini ya da nerede ürediklerini görmenin en iyi yoludur. Bu da yaşam alanlarını korumada ve tehditleri kaldırmada bize yardımcı oluyor.”

KANAT GENİŞLİKLERİ BİR İNSAN BOYU KADAR

Kahverengi tüyleriyle büyük bir av kuşu olan büyük benekli kartalların, uzunlukları 59 ila 71 cm arasında değişirken kanat genişlikleri 179 cm’ye kadar çıkabiliyor.

EAD tarafından izlenen kartal ilk olarak Aralık 2015’te Al Wathba Sulak Alan Koruma Alanı’nda bulunduğunda bir GSM vericisiyle donatıldı. Altı dönem boyunca aynı yerden göç eden kartal, bu yıl 2 Nisan’da doğu kıyılarından göç etmeye başladı.

BÜYÜK BENEKLİ KARTALIN NESLİ TÜKENMEK ÜZERE

Uluslararası Doğanın Korunması Birliği, büyük benekli kartalı nesli tükenme tehlikesinde olan kuşlar listesinde değerlendiriyor.

Geçtiğimiz şubat ayında, ikinci bir kartal daha bir çip yardımıyla etiketlenerek ilkbahar göçüne başlamış oldu.

Etiketli kuşlardan toplanan veriler EAD tarafından koruma eylemlerini desteklemek için kullanılıyor. Gerektiğinde bilgiler uluslararası olarak paylaşılıyor.

Dr Javed, “Ayrıca, konut sakinleri arasında genel farkındalık yaratmaya çalışıyoruz, böylece yaşam alanlarını korumak ve tehdit altındaki vahşi yaşamı korumak için de çalışabiliyorlar” dedi.

Gulf News