Riyad’dan Doha’ya Hac çağrısı

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, Doha yönetimine, Katar vatandaşlarının ve Katar’da ikamet edenlerin hac ibadetlerini yerine getirmelerine yardımcı olması için bir kez daha çağrıda bulundu.

Hac ve umre yapmak isteyen Katarlılara yönelik kurulan internet sitelerinin Doha tarafından sık sık engellenmeye çalışıldığını ifade eden Bakanlık, Katar makamlarını söz konusu sitelere müdahale etmemeye ve Katarlı hacıların ibadetlerini kolay bir şekilde yerine getirebilmeleri için işbirliği yapmaya çağırdı.

Bakanlık konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kutsal topraklardaki ziyaretçilere sunulan tüm hizmetlerin, dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanların hac ve umre ibadetlerini kolaylaştırmak için Krallığın kendisine prensip edindiği temel ilkeler kapsamında bulunduğunu belirtti. “Kral Selman bin Abdulaziz’in yönlendirmesiyle, bu yıl hac yapmak isteyen Katarlı kardeşlerimize sunulacak hizmetlerle ilgili gerekli tüm düzenlemeler tamamlandı” ifadelerini kaydeden Bakanlık bu çerçevede, Katarlı hacıların bilgilerini kaydederek ihtiyaçlarına uygun hizmetleri seçebilmeleri için bir internet sitesi (https://qh1440.haj.gov.sa ) kurmuştu.

Hac ve Umre Bakanlığı açıklamada ayrıca bahsi geçen tüm olanakların, Suudi Arabistan’ın iki kutsal caminin (Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi) bakımında oynadığı öncü rolü ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen farklı millet ve kültürden ziyaretçiye sunduğu hizmeti gözler önüne serdiğini aktardı. Katarlı hacı adaylarının kutsal topraklara gelerek güven ve huzur içerisinde ibadetlerini yerine getirebilmeleri için sağlanan imkanın da altını çizdi.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Muhammed Salih bin Tahir Benten de konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada tüm hacıları, kendilerini hac ibadetine adamaya, din kardeşlerinin maneviyatını gözetmeye ve siyasi ve mezhepsel sloganlarla mevcut ambiyansı ve sükuneti bozmamaya çağırdı. Bakan Benten ayrıca, huzuru bozan hiçbir eyleme izin vermeyeceğini vurgulayarak bu konuda gerekli tüm önlemlerin alınacağını bildirdi.

Haccın, siyasi ve mezhepsel tartışmaların, ayrımcılığın ve provokasyonun yeri olmadığını aksine Müslümanların birliği ve beraberliği için bir fırsat olduğu söyleyen Bakan Muhammed Salih Tahir, İslam’ın şartlarından biri olan haccın aynı zamanda sahip olduğu ulvi manaya da dikkatleri çekti.

Suudi Arabistan geçtiğimiz Ramazan ayında, umre yapmak isteyen Katar vatandaşlarını ve Katar’da yaşayanları karşılamıştı. Bu bağlamda Hac ve Umre Bakanlığı, Ramazan ayının 3. gününe denk gelen 8 Mayıs tarihinde yayınladığı açıklamada Krallığın, https://qatariu.haj.gov.sa internet sitesine kayıt olan tüm Katarlıları memnuniyetle karşılayacağını ve ülkeye Cidde Uluslararası Kral Abdulaziz Havalimanı ya da Medine Prens Muhammed Bin Abdulaziz Havalimanından ulaşabileceklerini duyurmuştu.

Öte yandan Katar yönetimi, sözü geçen internet sitesini hızlı bir şekilde bloke etmiş ve Suudi Arabistan’ı, Katarlı vatandaşların ve ülkede ikamet edenlerin hac ve umre ibadetini yerine getirmelerine engel olmakla suçlamıştı. Ancak bu suçlama Suudi yetkililer tarafından reddedilmişti.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Yardımcısı Dr. Abdulfettah Maşşat Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte “Ülkemiz, hac ve umre ziyaretçilerine şuana kadar en iyi imkan ve hizmeti sundu ve sunmaya da devam edecek. Bu, tüm Müslümanlara karşı görevimiz” diyerek Katarlılar da dahil olmak üzere herkesin umre ibadetini kolaylıkla yerine getirebilmesi için gerekli özenin sağlandığını ifade etti.

Bahsi geçen internet sitesinin amacının, hac için gereken prosedürleri kolaylaştırmak ve hac acentalarına kısa yoldan ulaşmak olduğuna değinen Hac ve Umre Bakanı Yardımcısı Maşşat, kutsal mekanlarda olumsuz mesajlara, radikal ve kışkırtıcı fikirlere yer olmadığını belirterek haccın “ayrımcılık ve ihtilaf olmaksızın bütün Müslümanlar arasındaki uyumu güçlendirmenin bir tezahürü’ olarak mutedil İslam için ideal bir örnek olarak kalacağını ifade etti.

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır’ın, Katar’a boykot uygulayacaklarını duyurmasından bu yana Riyad’ın, Katar’dan gelen tüm hac ve umre ziyaretçilerini memnuniyetle karşıladığı ve onlarla ilgili tüm işlemleri kolaylaştırdığına da dikkat çekildi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’nın ‘Kardeş Katar halkına sevgi mektubu’ adıyla yaptığı yazılı açıklamada Krallığın, Katar halkının yanında olmaya devam edeceğini belirtti. Bakanlık 2018’in Ramazan ayının ilk günlerinde Katar havayolları dışında herhangi bir havayolu ile Cidde’ye gelen Katarlıları karşılamıştı.

Riyad 2017 yılında Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmiş, deniz ve hava sınırlarının da kapatıldığı bildirilmişti. Ardından Katar Havayolları’nın lisansını iptal etmişti.

Şarkul Avsat