Suudi Arabistan’ın Ispartası: Tebük

Suudi Arabistan’ın çeşitli tarım ürünlerine ev sahipliği yapan Tebük bölgesi, her yıl ziyaretçilerini gül ve meyveleri ile karşılıyor.

Bereketli toprakları ve ılıman iklimiyle ünlü Tebük, gül ve meyve yetiştiriciliğinde ilk sırada yer alıyor. Bölge aynı zamanda, son yıllarda diğer ülkelere yaptığı ihracatla dikkat çekici tarımsal üretim rakamlarına ulaştı.

Bölgedeki tarım sektörü, Çevre Bakanlığı tarafından ayrıcalıklı bir yere sahip. Bölgedeki çiftçilere bakanlık tarafından, çiftçileri teşvik amacıyla tarımsal kredi imkanları sunuluyor.

Çevre Bakanlığı’nın son istatistiklerine göre, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin sayısı 7 bine ulaştı. Yapılan faaliyetler arasında; merkezi sulama sistemi için bin 99 cihaz, 2 bin 867 zirai ekim alanı, 253 korumuş bölge, bin 562 ağaç, 25 fidanlık ve bin 474 su kuyusu mevcut.

YILLIK 109 BİN TON ÜRÜN VEREN 7 MİLYON AĞAÇ

Yıllık 109 bin 187 ton ürün veren Tebük’te, turunçgiller, nar, üzüm, kayısı, şeftali, elma, armut, incir ve hurma ağaçlarından oluşan 7 milyon ağaç ekili. Bölge aynı zamanda yıllık 30 milyon gül üreterek uluslararası alanda rekabet etmeye devam ediyor. Ürettiği en önemli türler arasında; Bahar yıldızı (Gypsophila) çiçeği, karanfil, dünyanın en iyi gülü olarak bilinen avalanche gülü, kırmızı magic gülleri ve angelina gülü, prestige gülü, turuncu renkli güller,  kronos gülü, dukat, rififal ve daha pek çok farklı gül bu bölgede yetişiyor.

BU ALANDA ELDE EDİLEN BAŞARILAR

Tebük Prensi Fahd bin Sultan bin Abdülaziz, henüz 18 yaşındayken, modern sulama yöntemlerini geliştirerek bölgedeki tarımsal faaliyetlerin seviyesini yükseltmesi ve ekili alanların sayısını arttırması sebebiyle prestijli bir ödül kazandı.

Tebük ve bölgedeki diğer illerden katılan 840 çiftçi, bölgedeki tarımsal üretimin gelişimindeki öncü rolleri sebebiyle, örnek çiftçiler ödülünü kazandı.

Her yıl düzenlenen Gül ve Meyve Festivali, bölgedeki tarımsal ürünlerin öneminin artmasına ve pazarlanmasına, aynı zamanda bölgedeki gençlik projelerinin desteklenmesine yardımcı oluyor.

Festivalin yönetiminin istatistiklerine göre, her yıl ziyaretçi sayısı yarım milyondan fazla olan festival, bölgeye turizm alanında da önemli katkılar sağlıyor.

SPA