Suudi Arabistan’da tedavi edilen İran vatandaşı Umman’a gönderildi

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, bir İran vatandaşını özel hastanelerinden birinde gerekli tıbbi bakımı sağlayarak, durumunun iyi olduğundan emin olduktan sonra Umman’a gönderdi.

Suudi bir yetkili, bugün yaptığı açıklamada, Cazan kentinde tedavi gören bir İran vatandaşının hastaneden taburcu edilmesinin ardından İran Dışişleri Bakanlığı’nın İsviçre’nin Riyad Büyükelçiliği aracılığıyla bulunduğu talep üzerine Umman Sultanlığı’na gönderildiğini bildirdi.

Hudeyde’nin kuzeybatısında bulunan İran’a ait ‘Saviz’ isimli geminin mürettebatında bulunan 1 kişi, aldığı ağır yara sonucunda Cazan kentindeki bir hastaneye kaldırılmıştı.

Yetkili, İran vatandaşının kardeş Umman’a gönderilmesinin Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın talimatları sonucunda gerçekleştiğine dikkat çekti. Gemi bölgesel ve uluslararası güvenlik ve barış için bir tehdit oluşturmasına rağmen İran vatandaşının tedavi edildikten sonra Umman’a gönderilmesinin Riyad’ın yardımda bulunma konusunda insani rolünü siyasallaştırmadığını gösterdiğine işarette bulundu.

Şarkul Avsat