Suudi Arabistan’da balık devrimi

Suudi Arabistan’da başlayan reformların içinde sağlıklı yaşamayı teşvik etmek için projeler bulunuyor. Bunların içinde balık tüketiminin artırılması hedefleniyor. Bu nedenle Norveç’ten somon ithalatı başlatılacak.

Suudi Arabistan, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Suudi toplumunu ve ekonomisini dönüştürme planında sağlıklı yaşam için de projeler başlattı. Örneğin yüksek tansiyon, kalp krizleri ve diyabetin her beş kişiden birini etkilediği yemek alışkanlıklarının değişmesi amaçlanıyor.

BALIK TÜKETİMİ ARTIRILACAK

Bir kamuoyu bilinçlendirme kampanyası düzenleyen Suudi Arabistan’ın Balıkçılık Genel Müdürlüğü başkanı Ali el Şaikhi, “Sosyal değişimler, tüketimin deniz ürünlerine doğru değişmesine yardımcı olacak” dedi.

Suudi Arabistan’da kişi başına düşen balık tüketimini gelecek yılın sonuna kadar 13 kilograma, 2030 yılına kadar ise 22 kilograma, küresel ortalamanın iki katına çıkarmak gibi iddialı bir hedef bulunuyor. El Şaikhi, balıkçılık departmanının, balık yetiştiriciliğini yerel kültür balıkçılığı çiftliklerinden alan ve “güvenilir” ürünü satan bir sertifikasyon programı başlattığını da söyledi.

NORVEÇ SOMONUNA YOĞUN İLGİ

Mowi’nin Orta Doğu’dan sorumlu muhasebe müdürü Jamie McAldine, İskoçya’da 50 çiftliği bulunan ve bugüne kadar ülkenin en büyük somon üreticisi olan şirket, şu anda Suudi Arabistan hükümetinin onaylı bir tedarikçi olması için evrak işlerini yürütüyor.

Norveç somonları şuan Suudi Arabistan’da bulunuyor. Norveç, küresel üretimin yaklaşık yarısını oluşturan küresel somon endüstrisine hâkim durumda. İskoçya yüzde 10 daha az üretiyor ve çiftliklerin çoğunun sahibi Norveçlilerden oluşuyor.

Norveç, yaklaşık olarak dört sene önce Suudi Arabistan ile ilgilenmeye başladı ve geçtiğimiz Kasım ayında Riyad’da düzenlenen bir Gıda Fuarında beraber çalışmaya karar verildi.

BAE SOMON’U İTHAL EDİYOR

Norveç Deniz Ürünleri Konseyi’ne göre, sektör için bir pazarlama kurulu, Suudi Arabistan’a deniz ürünleri ihracatı, başta somon olmak üzere, aynı 2018 dönemine kıyasla bu yılın ilk dört ayında parasal değerde yüzde 74 ve hacimde yüzde 60 arttı.

Son yıllarda İskoçya’dan yapılan somon ithalatının arttığı yer Birleşik Arap Emirlikleri. İngiltere gümrük rakamlarına göre, BAE satışları 2018 yılının aynı dönemine göre ilk dört ayda iki kattan fazla artarak 2.1 milyon pounda (2.7 milyon dolar) çıktı.

Riyad’ın 40 santigrat sıcaklığında, El Şaikhi bir değişimin olacağını söyledi. Ülkeye somon getirmenin yanı sıra, bir Suudi yatırımcısı Suudi Arabistan’da bir çiftliği geliştirmek için lisans aldı. Yapının gelecek yıl Cidde kıyı kentinin kuzeyinde başlaması bekleniyor. Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin Kızıldeniz’deki fütüristtik şehri Neom için bir başka potansiyel somon çiftliğinin de değerlendirildiğini söyledi.

Arabian Business