Suudi Arabistan’dan eğlence sektörüne 64 milyar dolar yatırım

Suudi Arabistan, “Vizyon 2030” projesi kapsamında başlattığı yeniliklerle eğlence sektörüne 64 milyar dolar harcama yapılacağını belirtti.

Yapılan yatırımlarla vatandaşların eğlenmek için komşu ülkelere gitmesine gerek kalmayacağı belirtildi.

64 MİLYAR DOLAR YATIRIM PLANI

Muhafazakar örgüleriyle tanınan Krallık, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın yönettiği çok çeşitli sosyal ve ekonomik reformlar programına başladı.

Riyad’daki basın toplantısında, Genel Eğlence Kurumu Başkanı Ahmad bin Akil al-Hatib, krallığın önümüzdeki on yıl boyunca eğlence sektöründe 64 milyar dolar yatırım yapmaya hazır olduğunu söyledi.

5 BİNDEN FAZLA ETKİNLİK

Bir opera binası inşaatına başlandığını ekleyen Hatib, “Biz zaten altyapıyı inşa ediyoruz. İnşallah 2020 yılına kadar gerçek bir değişiklik göreceksiniz” diyerek önümüzdeki yıl 5 binden fazla etkinliğin planlandığını bildirdi.

Hatib’in arkasında, bir ekran Maroon 5, Andrea Bocelli ve Cirque du Soleil gibi uluslararası yıldızların isimlerini gösterdi.

Paranın nasıl harcanacağına dair bir döküm ya da kültürel program için bir liste sağlanmadı. Ancak program, son aylarda konserler, bir Comic-Con festivali ve ilk defa elektronik müzik eşliğinde sokaklarda dans eden insanları gören karma cinsiyetli ulusal gün kutlaması gibi bir dizi olayı kapsıyor.

300 SİNEMA AÇILACAK

Yetkililer, bu yıl sinema yasağını kaldırma planlarını da açıkladılar ve 2030 yılına kadar 300’e yakın sinemanın açılması bekleniyor.

Reformlar Prens Muhammed’in iddialı “Vizyon 2030” programının bir parçası. “Vizyon 2030” programı, Suudi ekonomisini çeşitlendirmeyi hedefliyor ve eğlence sektörü de potansiyel bir büyüme kaynağı olarak görülüyor.

EĞLENCE İÇİN ÜLKE DIŞINA ÇIKMAYA GEREK KALMAYACAK

Suudiler filmler üzerine yıllık olarak milyarlarca para harcıyor ve komşu Dubai ve Bahreyn‘de bulunan turistik merkezlerdeki eğlence parklarını ziyaret ediyor. Hatib bu eğilimi değiştireceğine dair yemin etti.

Arabian Business