Umman: İran, el koyduğu İngiltere bayraklı gemiyi serbest bırakmalı

Umman Sultanlığı, bugün, İngiliz bayraklı Stena Impero adlı petrol tankerine Cuma günü Hürmüz Boğazı’nda müdahale ederek el koyan İran’a, tankeri derhal serbest bırakma çağrısında bulundu.

Umman devlet televizyonundan bugün yayınlanan açıklamada, Maskat tüm taraflara, itidalli olması ve anlaşmazlıkların diplomatik yollarla çözülmesi çağrısında bulundu.

Umman devlet televizyonunun Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Umman yönetimi, bölgenin seyrüsefer özgürlüğünü etkileyen tehlikeye karşı maruz bırakılmaması için çağrıda bulunuyor” ifadeleri kullanıldı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt dün yaptığı açıklamada, Londra’nın petrol tankerine el koyulmasına düşünülmüş fakat güçlü bir cevap vereceğini açıklayarak, İngiltere’nin deniz taşımacılığı güvenliğini sağlayacağını söyledi.

Hunt, Cuma günü yaptığı açıklamada, olaya diplomatik çözüm bulacaklarını ve Londra’nın askeri seçenekleri düşünmediğini söyledi. İngiltere hükümeti, İngiliz petrol tankerlerinin geçici olarak Hürmüz Boğazı’ndan uzak durması çağrısında bulundu.

Öte yandan tanker sahibi şirket, tüm seyrüsefer kurallarına ve uluslararası düzenlemelere tamamen bağlı kalındığını ifade etti.

ABD, Mayıs ayı ortasından bu yana Hürmüz Boğazı çevresindeki saldırılardan İran’ı sorumlu tutarken, Tahran da tüm suçlamaları reddetti.

Washington geçtiğimiz hafta petrol tankerine el koyulan bölgeye yakın bir yerde İran’ın ABD’ye ait İnsansız Hava Aracı’nı (İHA) düşürdüğünü iddia etti. İran ise yine suçlamaları reddetti.

Şarkul Avsat