2,6 milyar dolarlık tasarım: Satranç şehri Dubai

Dubai’de Polonyalı mimarın sualtı tenis kortu, Brad Pitt’in çevre dostu projesi, Çinli şirketin teknolojik mahallesi ve Hong Konglu tasarımcıların, dünyanın en yüksek insan yapımı şelalesi projelerinin ardından bir çılgın projeyi daha derledik.

Bu kez Dubai’de yapılması planlanan çılgın projelerden bir diğerine odaklanıyoruz: Uluslararası Satranç Şehri.

TÜM ŞEHRİ KAPSAYAN SATRANÇ OYUNU

Proje, Rusya’nın Kalmukya Cumhuriyeti’nin eski başkanı olan Kirsan Ilumjinov’un fikriydi ve Ağustos 2004’te Dubai’ye yaptığı ziyareti sırasında açıklandı.

Projenin 32 yapıdan oluşması ve her yapının satrancın bir figürü şeklinde olması planlanıyordu. En büyük kuleler – şah parçası şeklinde – 64 kat yüksekliğinde olacak ve kentin binaları, tahtanın geleneksel siyah ve beyaz tasarımıyla dizayn edilecekti.

2,6 MİLYAR DOLARLIK TASARIM

Tüm şehir tahmini olarak 64 bin metrekarelik bir alanda inşa edilecekti ve Ilumjinov, projenin 9.6 milyar dirhem (2.6 milyar dolar) değerinde bir yatırımla yapabileceğini iddia etti.

O dönemde Dünya Satranç Federasyonu başkanı olan Ilumjinov, “Kentin uluslararası Satranç Kenti gibi yaratıcı projelerin hayata geçirilebileceği bir yer gördüğüm için Dubai’yi seçmiştim” dedi.

Ilumjinov, proje üzerinde çalışmanın sürdüğünü iddia ederken, Esquire Middle East dergisi tarafından hazırlanan 2015 tarihli bir makaleye göre, proje 2006 yılına kadar hiçbir gelişme olmadı.

Ilumjinov, 1995’ten 2018’e kadar Dünya Satranç Federasyonu’nun başkanlığını yaptı. Dünya Satranç Federasyonu sözcüsü, “Dubai’deki satranç şehri hakkında ilk elden hiçbir bilgim yok” dedi.

İlk raporlar, Dubai’nin Armada Grubu’nun projeye dâhil olduğunu iddia etti, ancak onlarla temasa geçme girişimlerinin de sonuçsuz kaldığı ortaya çıktı.

Arabian Business