Abu Dabi Veliaht Prensi Pekin’de: Masada ikili ilişkiler ve bölgesel sorunlar var

Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nehyan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in daveti ile Pekin’e gitti. Görüşmelerde iki ülke arasında artan stratejik ortaklıkların ışığında ikili ilişkileri güçlendirmenin ve bu ilişkileri üst düzeye taşımanın önemi vurgulandı. 

21 ila 23 Temmuz tarihleri arasında resmi ziyaretini sürdürecek olan Zayid, Pekin’e dördüncü ziyaretini gerçekleştirmiş oldu. Çinli liderlerle yapılan görüşmeler, geniş bir ortak ilgi alanına dayanırken, stratejik ortaklık anlaşması kapsamında yatırım, enerji, sanayi, altyapı ve yenilikçi üretim gibi 13 odağın yanı sıra Pekin Expo ve Dubai Expo gibi turizm, eğitim, uzay ve borsa alanlarına odaklanılıyor.

Bugün Pekin’de BAE tarafından düzenlenen yatırım ve ticaret forumunda, farklı disiplinlere sahip büyük kitlelerin katılımı bekleniyor. Forum, 35 yılı aşkın bir süredir iki ülke arasında yaşanan stratejik ortaklığın gereklerinden esinlenen yakın işbirliği ile yapılıyor.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin “Bir Kuşak Bir Yol” Projesi için parlak bir inci olacağına dikkat çekti. BAE resmi haber ajansı WAM’a göre, Bakan, Abu Dabi Veliaht Prensi’nin dün başlayan Pekin ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkilerde yaşanan sıçramaya işaret olduğunu belirterek, BAE Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid ve Çin Devlet Başkanı Şi Çinping’in iki ülke arasında yeni ve kapsamlı stratejik ilişkiler oluşturacaklarına vurgu yaptı.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi büyüyor

Çin, BAE’nin en büyük ikinci ticaret ortağıdır. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2017 yılında yaklaşık 60 milyar dolar iken, bu rakamın 2020 yılı itibari ile 70 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Wang Yi, iki ülke arasındaki ilişkilerden bahsettiği açıklamasında, Çin’in yapay zekâ alanındaki çalışmalarında BAE ile işbirliğini genişletmek istediklerine atıfta bulunarak, beşinci nesil teknoloji, uçaklar, yüksek hızlı trenler ve diğer teknoloji alanlarındaki birlikte çalışma isteğini de dile getirdi. Bakan, iki ülke liderlerinin stratejik ilişkileri göz önüne alındırdığında büyük atılım ve gelişmeler göstereceğine vurgu yaptı.

Yaklaşık 200 bin Çin vatandaşının yaşadığı Birleşik Arap Emirlikleri, Ortadoğu’nun en büyük Çin topluluğunu içinde barındırıyor. Bakan Wang Yi, iki halk arasındaki kültürel alışverişin Çin ve BAE arasındaki ilişkileri güçlendirdiğinin önemini aktardı.

Çin’in Dubai’de yapılacak olan Expo 2020’ye katılımına da değinen Bakan, ülkesinin etkinliğin başarısına katkıda bulunmak için elinden geleni yapacağını söyledi.

Şarkul Avsat