Büyükelçiler, 500 milyar dolarlık şehri görmeye gittiler

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’nın düzenlediği ziyaretler çerçevesinde ülkede bulunan büyükelçilerden oluşan bir heyet, Suudi Arabistan’ın sınır ötesi şehri olan ve yaşam kalitesi bakımından ülkeyi mükemmel bir dönüşüme tabi tutacak Neom şehrini ziyaret etti.

Diplomatik heyet, Neom şehrine düzenlenen tur kapsamında ülkenin kuzeybatısında bulunan bölgenin eşsiz güzelliklerinden bazılarını ziyaret etti. Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün’ü kapsayan şehir, 26 bin 500 kilometrekarelik bir alana inşa edildi. Proje, Riyad hükümetinin ‘2030 Vizyonu’ olarak da bilinen petrol ihracatına dayalı gelir kaynaklarını çeşitlendirmeye dayalı uzun vadeli yaklaşımı ile de uyumlu.

Heyet ziyaretini, tarih öncesi çağlardan beri insanların yerleşim yeri olarak kullandığı İslam öncesi ve sonrası dönemde de aynı isimle anılmış bir vaha olan “Medyen” şehrinde sürdürdü. Bu şehir 5 bin yıldan beri tarihe ışık tutan bir açık hava müzesi özelliği taşıyor. Bu geziden sonra heyet, Neom şehrinin 460 km’den fazla uzunluğa sahip sahillerine ve el değmemiş adalarına yöneldi. Sonrasında Kızıldeniz ve Akabe Körfezi’ne uzanan yüksek dağları seyretti. Heyet ayrıca, Neom projesinin bireylere ve şirketlere kazandıracağı özelliklerin anlatıldığı tanıtımı dinledi. Şehir, dünyanın tarih ve yaz turizmi açısından merkezi bir noktada olduğu için bölgeye yatırım çekecek ve Suudi Arabistan’ın ihtiyaçlarını karşılayacak. Neom şehri ayrıca, ülkenin büyük ve küçük ölçekteki üretimlerini arttıracak.

Neom, dünyaya bölgeden yapılan ihracatı ve geleceğin sektörlerine odaklanıp bölgenin önemini arttıracak. Şehir hakkında tanıtımı izleyen heyet, Neom’daki binaların tümüyle yenilenebilir enerjiyle ve tamamıyla karbonsuz çalışmasının önemli olduğuna vurgu yaptı. Büyükelçiler Neom’un misafir edeceği Uluslararası Plaj Futbolu Şampiyonası Genel Merkezi’ni ziyaret ederek gezilerini sonlandırdı. Bu şampiyonayla eş zamanlı olarak şehirde gerçekleşecek 3 plaj aktivitesi daha var. Onlar da 50. Su Kayağı Dünya Kupası, Rugby ve tenis sporlarına dair aktiviteler.

Şarkul Avsat