Uzmanlar sanayi şekerlerinin zararları hakkında uyarıda bulunuyor

İngiltere’nin Sussex Üniversitesi’ndeki uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmada, şekersiz içecekler ve sakız gibi birçok üründe yaygın olarak kullanılan endüstriyel şekerin (aspartam) zararlı etkileri olduğu ortaya çıktı. Aspartam, ABD’de birçok marka adı altında satılan bir üründür.

New York Post gazetesinde yer alan habere göre, Sussex Üniversitesi Profesörlerinden Eric Milstone ve Elizabeth Dawson yaptıkları yeni araştırmada, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin (EFSA) 2013 yılında aspartamın zararlı olduğuna ilişkin bir açıklama yayınlayarak, çok zayıf çalışmalara güvenildiği ve aspartamın zararlı olabileceğine dair çok sayıda araştırmanın göz önünde bulundurulmadığını ifade ettiğini belirtti.

New York Post, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) 1974’te aspartam kullanımını onayladığını bildirdi.

Milestone, Daily Mail gazetesine, yaklaşık 250 kişinin kendisine, aspartamın kendilerine bir sorun oluşturduğuna inandıklarını söylediğini ve bunun hastaların şikâyet ettikleri semptomların aspartamdan kaynaklandığına dair güçlü bir kanıt olduğunu dile getirdi.

Önceki çalışmalar, aspartamın vücutta işlev bozukluğuna ve bazı mide ve bağırsak rahatsızlıklarına neden olduğuna dair uyarıda bulunmuştu.

Şarkul Avsat