40 derece sıcaklıkta sütten kesilmesinler diye inekleri böyle serinletiyorlar

Fıskiyeler, havai soğutucular ve soğutulmuş su ineklerin üretim seviyelerini korumalarına yardımcı olur.

Şiddetli ısı ve nem süt inekleri için tehlikeli olabilir, süt üretimini düşürür, sağlıklarını da tehdit eder.

Yaz ayları mandıralar için oldukça zor olabilir. Şiddetli sıcaklık ve nem, inekler için tehlikeli olabilir, süt üretimini azaltabilir, sağlıklarını ve gebeliğini tehdit edebilir. Üretim seviyelerini korumak için çiftliklerin stressiz ve soğuk bir ortamı kontrol altında tutması önemlidir.

Perdeler ve gölgeli geçitler, inekleri doğrudan güneş ışığından korurken, besleme bariyerlerinin üstündeki duşlar yaz boyunca devam ediyor. İnekler günde altı ila sekiz saat tüketim yapabiliyor. Yem alımlarında rahat olmaları da kritik öneme sahip.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nde sıcaklıklar 40 dereceye çıkarken süt çiftlikleri, ineklerin verimliğini düşürmemek için özel çabalar sarf ediyor. Bunun için çiftliklere özel klima sistemleri, gölgeli yürüme yolları ve özel fanlar ve pervaneler kullanılıyor. Çiftliklerde asma soğutucular, duvara monte edilen fanlar ve güneşi engelleyen perdeler en çok kullanılan yöntemler arasında yer alıyor. Fakat bazı çiftlikler bunları yeterli bulmayıp aylık 50 bin dolar değerinde hava ile soğutmalı endüstriyel soğutma sistemi kullanıyor.

 

Gulf News