Papa’dan Esad’a İdlib mektubu

Katolik Kilisesi lideri Papa Francis, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a çatışmaların devam ettiği İdlib’deki sivillerle ilgili bir mektup gönderdi.

Vatikan Basın Ofisinin yeni müdürü Matteo Bruni, mektubun İnsani Gelişme Hizmeti’nin yöneticisi Kardinal Peter Kodwo Appiah Turkson ve Suriye’deki Katoliklerin lideri Kardinal Mario Zenari tarafından Esad’a sunulduğunu söyledi.

Papa Francis’in mektubunda, “Suriye’deki insanlık dışı durum ve özellikle İdlib’deki sivil nüfusun dramatik yaşam şartları hakkındaki derin endişelerini paylaştığı” bildirildi.

Vatikan Devlet Bakanı Pietro Parolin medyaya Papa’nın gönderdiği mektubun ayrıntılarını, “Sivillerin hayatlarının korunmasının yanı sıra okullar, hastaneler ve sağlık merkezlerinin hedeften çıkarılması konusunda ricacı olundu” şeklinde açıkladı.

Mektupta Papa Francis’in ayrıca, Esad’a, “Uzlaşma sürecinde acil olarak önemli hamleler yapın. Sürgünlerin ve ülke içinde yerlerinden edilmiş kişilerin güvenli bir şekilde geri dönmesini sağlayın. Bu konuda somut adımla atın” çağrısında bulunduğu açıklandı.

Independent Türkçe