BAE ve Endonezya arasında milyar dolarlık anlaşma

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Endonezya şirketleri arasında 9.7 milyar dolarlık bir takım anlaşmalar imzalandı.

Endonezya hükümeti çarşamba günü yaptığı açıklamada, Endonezya ve BAE şirketleri arasında, 9.7 milyar dolarlık anlaşma imzalandığını belirtti.

Anlaşmalar, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid’in Güneydoğu Asya ülkelerine yaptığı resmi ziyaret sırasında gerçekleşti.

Şeyh Muhammed bin Zayid, Endonezya’nın başkentinde bulunan Bogor Başkanlık Sarayı’nda Endonezya Başkanı Joko Widodo ile bir araya geldi.

PETROL VE DOĞALGAZ İŞBİRLİĞİ İÇİN 2.5 MİLYAR DOLAR

Dış işleri bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi’nin (ANDOC), Endonezya devletine ait enerji şirketi PT Pertamia ile petrol ve doğalgaz işbirliği için bir anlaşma imzalandığı ve anlaşmanın 2.5 milyar dolar değerinde olduğu söylendi.

PETROKİMYA ALANINDA 6 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA

Endonezya’dan Chandra Asri Petrokimya Şirketi,  Abu Dabi’nin yatırım şirketi Mubadala ve Avusturya’nın enerji şirketi OMV’nin ortak yaptığı açıklamada,  petrokimya alanındaki gelişmelerin keşfi için 6 milyar dolarlık bir anlaşma imzalandığı ifade edildi.

KONTEYNER TERMİNALİ İÇİN 1.2 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA

Bakanlık, ayrıca Endonezya’nın Maspion Group ile Dubai Port World arasında bir konteyner terminali geliştirmek için bir anlaşma imzaladığını ve anlaşmanın 1.2 milyar dolar değerinde olduğunu belirtti.

Her iki lider de Endonezya’nın turizm sektöründeki yatırımlarını artırmasını ve Endonezya’daki devlet inşaat firmalarının BAE’deki projelere katılması için destek verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Gulf Business