Suudiler’in dev projesi NEOM’da ilk spor etkinliği yapıldı

Suudi Arabistan’ın mega kent projesi NEOM’da FIFA onaylı Plaj Futbolu Turnuvası ile ilk resmi spor etkinliği başladı.

Dört günlük Plaj Futbolu Kupası Turnuvasında Suudi Arabistan, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Çin ve İngiltere’den takımlar yer aldı. Umman, Mısır’a karşı 5-4 skor ile turnuvayı kazandı.

SADECE KADINLARDAN OLUŞAN RAGBİ MAÇI

Neom’daki Gayal sahillerinde düzenlenen su kayağı etkinliğine ise 16 ülkeden sporcular katıldı.

Diğer etkinlikler arasında tamamen kadınlardan oluşan plaj ragbi maçları ve sadece davetlilerden oluşan bir plaj tenisi yapıldı.

CEO Nadhmi Al-Nasr, “Geleceğin topraklarını inşa ederken, NEOM teklifinin ayrılmaz bir parçası olarak sporu görüyoruz. Hem profesyonel hem de günlük sporcular için uluslararası spor etkinliklerine ev sahipliği yapmak için eşsiz el değmemiş arazimizden yararlanıyoruz. Spor, daha sağlıklı yaşam tarzları olan hayallerimizin gerçekleştirilmesinde öncü bir rol oynuyor” dedi.

SPOR ETKİNLİKLERİ GELİŞTİRİLECEK

NEOM Spor Etkinliklerinin Başkanı Jason Harborow, “Spor etkinliklerine ev sahipliği yapmak projenin ruhuna büyük bir tanıklık oldu. Geliştikçe, plaj sporları sunduğumuz teklifin önemli bir parçası olacak ve dev etkinlikler gündemde öncelik bulacak” şeklinde konuştu.

Nisan ayında NEOM’un açık hava sporları potansiyeli, 105 ülkede 300 milyondan fazla kişiye yayınlanan bir atlayış tulumu ve tırmanma mücadelesiyle dikkat çekmişti.

Arabian Business