Dünyayı kurtaracak keşif: Umman’da karbon yakalayan kayalar

Bilim insanları, iklim değişikliğiyle karşı karşıya kalınan bu dönemde Umman’da yapılan çalışmalar sonucu karbondioksidi yakalama özelliğine sahip kayalar keşfetti.

Dünya yükselen sıcaklıklar ve fosil yakıtların yanması nedeniyle gezegenin ısınmasından kaynaklanan kötü hava koşulları ve türlerin tükenmesiyle karşı karşıya kalmış durumda.

Bilim insanları yüzyılın ortasına kadar karbon salınımını sıfıra indirmenin yollarını aradı.

UMMAN’DA KARBON YAKALAMA ÖZELLİĞİNE SAHİP KAYALAR

İzlenen karbon yakalama yöntemlerinin çoğu karbondioksidi derin yeraltı maden kuyularına veya petrol kuyularına pompalamayı içeriyor. Uzmanlar bunun kusurlu bir çözüm olduğunu ve gazların zamanla sızabileceğini söylüyor.

Ancak şimdi, İzlanda’daki bilim adamları, Umman’da yapılan bir keşfin sonunda karbon yakalama özelliğine sahip doğal kayaları kullanmayı hedefliyor.

KEŞİF, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELEDE ÖNEMLİ ROL OYNAYACAK

Milyonlarca yıl önce dünyanın mantosundan çıkan peridotit, zamanla karbondioksidi bir mineral haline dönüştüren kimyasal bir reaksiyona neden oluyor.

Beyond the Headlines’de, Southampton Üniversitesi’nde jeomühendislik doçenti olan Dr. Juerg Matter üzerinde çalıştığı keşfi anlattı. Yaptıkları çalışmalarda yeraltına pompalanan karbondioksidin yüzde 70’inin birkaç yıl içinde mineralize edildiğini söyledi.

Şimdi, çalışma sonunda atmosferden milyonlarca, hatta milyarlarca karbondioksidi kaldırarak iklim değişikliğiyle mücadelede merkezi bir unsur haline gelebileceğini umuyorlar.

The National