Arap Koalisyonu Husilere ait iki SİHA’yı düşürdü

Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, Husi milislerin Yemen’deki Sana şehrinden Suudi Arabistan’a gönderdiği iki silahlı insansız hava aracını (SİHA) düşürdüklerini açıkladı. 

Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, Husilere bağlı medya organlarında yer alan, ‘Suudi Arabistan’ın güneybatısında yer alan Hamis Muşayt şehrindeki Kral Halid Hava Üssü’ne saldırı düzenlediklerine’ yönelik iddiayı yalanlayarak, “Milislerin bu yalanları çaresizliklerini yansıtıyor” dedi.

Maliki, “Husilerin kasıtlı olarak sivilleri hedef alan girişimleri, uluslararası insan haklarının ihlali anlamına geldiği gibi milislerin başarısızlığını ve benzeri terör eylemlerinde uyguladıkları ahlaksız yöntemlerini yansıtıyor” şeklinde konuştu.

Albay Turki el-Maliki, koalisyon güçlerinin milislere karşı caydırıcı önlemler alacağının altını çizerken, uluslararası insancıl hukuka ve temel ilkelerine uygun bir şekilde Husi milislerinin etkisiz hale getirileceğini de sözlerine ekledi.

SAHADAKİ GELİŞMELER

Yemen ordusuna ait September Net internet sitesinin haberine göre ülkenin güneyindeki ed-Dali şehrinin kuzeyinde yer alan Maris cephesinde, Yemen Ulusal Ordusu ile Husi milisler arasında yaşanan çatışmalarda, aralarında saha liderlerinin de olduğu 30 Husi milis öldürüldü.

Sitede yer alan haberde, Ulusal Ordu’nun söz konusu çatışmalar esnasında milislere ait zırhlı araçların yanı sıra çok sayıda silah ve mühimmatı imha ettiği de aktarıldı.

Ayrıca Arap Koalisyonu’na ait savaş uçaklarının operasyonu sonucu, Sana bölgesinin doğusundaki Nihm ve Marib’teki Sirvah cephesinde 2 milis öldü, çok sayıda milis de yaralandı.

HUSİLERİN ATEŞKES İHLALLERİ DEVAM EDİYOR

İran destekli Husi milisler, Hudeyde’nin güneyindeki Arap Koalisyonu Ortak Kuvvetler Komutanlığı’nın mevzilerini gece yarısı hedef aldı.

Bu da Husilerin, Birleşmiş Milletler (BM) Hudeyde ateşkes anlaşmasını ihlal etmeye devam ettiğinin bir göstergesi oldu.

Husiler bu ihlallere devam ederken, BM, bu ihlalleri görmezden gelerek, sessiz kalıyor.

HUSİLERE 86 SİVİLİ ÖLDÜRME SUÇLAMASI

Taiz şehrinde bulunan sivil toplum kuruluşu İnsan Hakları Bilgi ve Rehebilitasyon Merkezi, Husi milisleri, 4 yıl önce darbeci milisler tarafından kuşatılan Taiz’de 31’i çocuk, 11’i kadın olmak üzere yaklaşık 86 sivili öldürme ve 178 sivili yaralamakla suçladı.

Şarkul Avsat