Mekke’deki muhteşem Kraliyet Sarayı

Hicri 1346 yılında inşa edilen Kral Abdülaziz Sarayı, yıllara meydan okuyor. İslam ve Arap kültürünü yansıtan eser, Mekke’nin el-Maabdah mahallesinde bulunuyor.

9 bin metre kare alana sahip Kraliyet Sarayı, Kral Suud ve Kral Faysal döneminde de resmi davetlileri ağırlamak için kullanılıyordu.

Kral Abdülaziz Sarayı olarak ta bilinen muhteşem yapıt, Mekke’nin el-Maabdah mahallesinde bulunuyor.

Mekke Tarihi Merkezi’nin Müdürü Dr.Fevaz el-Dahas, sarayın daha sonra İslam Dünyası Birliği’nin merkezi olarak kullanıldığını, sonrasında Mekke Polis Merkezi ve ardından batı kısmının binadan ayrılarak Maliye Bakanlığı’nın bir şubesine dönüştürüldüğünü belirtti.

SARAYIN MİMARİ DETAYLARI

Fotoğrafçı Bedir Fuat, sarayın içeriden görüntülerini çekerek,  mimari güzelliğini gözler önüne seriyor. El-Arabiya’ya konuşan Fuat, “Dikkatimi en çok çeken şey, sarayın muhteşem mimari detayları ve dekorasyonu. Bu yüzden bu güzellikleri öne çıkarmaya karar verdim.” dedi.

Sözlerinin devamında fotoğrafla olan ilişkisinden bahseden Bedir, 8 yıldır bu alanla ilgilendiğini ve çeşitli ödüller aldığını söyledi. En önemli ödülün ise, 2018 yılında Medeniyet Mirası’nın düzenlediği yarışmada kazandığı “Suudi Arabistan’ın Renkleri” ödülü olduğunu ifade etti.

Al Arabiya