Şeyh Muhammed’in Endonezya ziyaretinden renkli kareler

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed, Endonezya’ya yaptığı ziyaretinde Endonezya başkanı tarafından karşılandı.

Dünyanın en kalabalık Müslüman milletine yapılan ziyaret, kültürel bir alışverişin yapıldığı resmi bir Çin ziyaretini takip etti. Anlaşmalar arasında devlet okullarında 150 öğretmen ile Çince öğretilmesi de yer alıyor.

“RÜYA ZİYARET” OLARAK TANIMLANDI

Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi ile Endonezya Devlet Petrol üreticisi Pertamina arasında stratejik bir anlaşma imzalandı.

Endonezya’nın BAE büyükelçisi Husin Bagis, Abu Dabi Veliaht Prensi’nin ziyaretini “gerçekleşen bir rüya” olarak tanımladı.

Bagis “Endonezya ve BAE arasındaki ikili ilişkiler oldukça iyi ve Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkeler olarak, BAE halkı ile dayanışma gösterip iyi ilişkilerimizi paylaştık” diye konuştu.

Şeyh Muhammed, Endonezya’ya vardığında Bogor Sarayında her iki ülkenin milli marşının çalındığı bir seremoni düzenlendi.

İKİ ÜLKE ARASI 12 ANLAŞMA İMZALANDI

Şeyh Muhammed ile Endonezya başkanının görüşmeleri sırasında savunma, ticaret, enerji, kültür ve çevre konularında 12 anlaşma imzalandı.

İki lider, Jakarta’nın güneyinde, iki ülke arasında var olan köklü dostluğu göstermek için Bogor Botanik Bahçeleri’nde ağaç diktiler.

Şeyh Muhammed, “İki ülke arasındaki ilişkiler oldukça güçlü ve umarım gelecekte, bu ilişkiler büyür ve daha çok gelişir” diye konuştu.

İşte ziyaretten kameralara yansıyanlar;

 

The National