Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Erdoğan: S-400’leri Nisan 2020’de aktif olarak kullanabileceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Rusya’dan bu ay teslimatı başlanan S-400 hava savunma sistemlerini, Nisan 2020’de aktif olarak kullanmaya başlayabileceklerini açıkladı.

Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Rusya’dan aldığımız S-400 sistemleri ülkemize gelmeye devam ediyor. Nisan 2020’de bu sistemleri aktif olarak kullanmaya başlayabileceğiz” dedi.

Ankara, bu sistemin NATO sistemleri ile uyumlu olmadığına inanan Washington’ın tüm tepkilerine rağmen Rus S-400 sistemini satın aldı.

Pentagon, geçtiğimiz hafta Türkiye’nin F-35 projesinden çıkarılması için sürecin başlatıldığını açıkladı.

ABD, Türkiye’nin Rus hava savunma sistemini satın almasıyla, F-35 savaş uçaklarına ait gizli teknolojilerin Rusya’nın eline geçmesinden endişe ediyor.

ERDOĞAN’DAN F-35 AÇIKLAMASI 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünkü konuşmasında, F-35 konusuna da değinerek, “F35 vermiyor musunuz? Peki, kusura bakmayın, biz o konuda da yine tedbirlerimizi alırız, başka yerlere döneriz. Kendi savaş uçağımızı yapacağız başka çaremiz yok” ifadesinde bulundu.

Erdoğan, ayrıca, “F-35 projesinden dışlanma tehditleri başta olmak üzere bu konuda Türkiye’ye yöneltilecek hiçbir tehdidin ve yaptırımın ülkemizi güvenlik önceliklerini hayata geçirmekten alıkoyamayacağını bir kez daha ifade etmek isterim” şeklinde konuştu.

Türkiye ve ABD, bu hafta, Türkiye sınırıyla Washington tarafından desteklenen YPG’yi ayırmak için Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurulması konusunda görüşmeler gerçekleştirdi.

Şarkul Avsat