Lübnan Doğu Akdeniz’de keşif sondajına başladı

Lübnan, Doğu Akdeniz’deki iki blokta doğalgaz ve petrol sondajı yapma kararı almasının ardından Nisan 2019’dan bu yana başlattığı arama tarama faaliyetlerini arttırmayı hedefliyor.

4 ve 9 nolu konsorsiyum, operatör olarak Fransa’nın Total, İtalya’nın ENI ve Rusya’nın Novatek şirketlerini içeriyor.

Bu çerçevede Enerji ve Su Bakanlığı himayesinde Lübnan Petrol Sektörü Yönetim Otoritesi tarafından Lübnan Petrol Günü düzenlendi.

Keşif koşulları ve yöntemlerinin detaylarını sunmaya tahsis edilmiş Lübnan Petrol Günü’ne Avrupa’dan, Asya’dan ve Arap bölgelerinden büyük şirketler, büyükelçiler ve diplomatlar katıldı.

ENERJİ BAKANLIĞI, FAALİYETE BAŞLADIKLARINI AÇIKLADI

Enerji ve Su Bakanı Nada al-Bustani, hükümetin Lübnan’daki petrol sektörünün inşasını şeffaf bir temelde takip etme hususunda tüm bileşenlere bağlılıklarını belirtti. Operatörün 2019 yılı sonunda ilk seçim kuyusunu kazacağı, 4 numaralı keşif faaliyetlerine başlayacaklarını açıklayan Bustani, 9 numaralı diğer keşif kuyusu sondajının ise 2020 yılında başlayacağını duyurdu.

Enerji Bakanı, Lübnan’ın iki ülke arasındaki ortak rezervuarlardan petrol çıkarma konusunda işbirliği anlaşması da dahil olmak üzere başta Kıbrıs olmak üzere, komşu ülkelerle müzakereler başlattı. Müzakerelerin, gelecek Eylül ayında sonlanması ve anlaşma imzalanması bekleniyor.

Lübnan ayrıca, özellikle yeni bir Arap gaz hattının yatırımı olmak üzere enerji alanında işbirliği yapmak için Mısır- Arap Cumhuriyeti ile müzakerelere başladı.

(Güney) Kıbrıs ile ortak deniz sınırına da değinen Nada Bustani, İsrail faktörü göz önüne alındığında sınırın, kapsamlı bir anlaşmaya dahil edildiğini ve entegre bir şekilde ele alınacağını ifade etti.

Bustani, kuzey ve Suriye sınırı hakkında ise 1 ve 2 numaralı sondaj teklifleri çerçevesinde müzakerelerin henüz başlamadığına, ancak yakın bir zaman başlayacağına dikkati çekti.

Enerji Bakanı ayrıca, Lübnan’ın, şu anda yakıtla çalışan santrallerin gazla çalışan tesislere dönüşümüne tanık olan, yeni elektrik planı ışığında keşfedilen gazın ilk müşterisi olacağını vurguladı.

Yeni elektrik planının, kararlaştırıldığı gibi uygulandığını belirten Nada Bustani, Independent Arabia’dan Jessy Trad’a yaptığı açıklamada, üretimi artırmak için kamu- özel sektörler arasında ortak ihalelerin başlatıldığını ve yakın zamanda ilgili şirketler için geçerli olacak şartlar defterine dair çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Gaz ihalesi için teklifler ise deniz tankerleri tarafından ithal edilen sıvılaştırılmış gazın, elektrik üretimi için kullanılabilecek gaza dönüştürülmesi üzere üç istasyonun uygulanması için teknik değerlendirmenin tamamlanmasından sonra kesinleşti.

GELECEK VAAT EDEN ALANLAR

Lübnan, gelişmekte olan petrol ve gaz sektöründe ileri ve sağlam bilimsel temeller üzerinde çalışmaya başladı.

Bu modern sektör, hükümet tarafından öneriler ve uluslararası standartlara uygun şekilde çalışma mekanizmalarıyla uygulanmak üzere hazırlandı.

Lübnan, kara sularındaki petrol kaynakları yasası aracılığıyla sektördeki çalışmalar hususundaki yasal çerçeveleri ve çalışmaları düzenleyen kararnameleri onayladı.

Petrol ve Gaz Sektöründe Şeffaflık Yasası, 2018 yılında kabul edildi ve Uluslararası Ekstraksiyon Endüstrileri Şeffaflık Girişimi’ne (EITI) dahil edilmeye hazırlanıyor.

Lübnan’da petrol sondajı, küresel gaz depoları için yeni bir stratejik konum haline gelen Akdeniz’in doğu havzasında petrol ve gaz arama alanlarının ortaya çıkması açısından önemli.

Lübnan’daki petrol sektörü idaresi başkanı Velid Nasr, Independent Arabia’ya yaptığı açıklamada, Lübnan’ın uluslararası şirketlerin dikkatini çektiğini ve Akdeniz havzasının, bu havzadaki dar imkanlarla birlikte, gaz rezervleriyle umut verici olduğunu belirtti.

Faye, Suriye’deki keşif çalışmasını erteledi. İsrail’de birkaç şirket, orada sondaj faaliyeti yürütüyor. Kıbrıs ise Lübnan’ı faaliyet ve keşif hususunda özgür kılmak için deniz alanlarının çoğundan vazgeçti. Yabancı uzman şirketler tarafından yapılan jeolojik araştırmalar, ticari nitelikleri keşfetme şansının oldukça umut verici olduğunu gösterdi.

Lübnan, 22 bin 700 kilometre kare olan, 33 ve 2 bin 119 metre arasında derinliğe sahip, ekonomik sularının yüzde 80’ini kapsayan 2D ve 3D teknolojisiyle anket düzenledi.

Nasr, ikinci ruhsat döneminin; momentumu tamamlamak, uluslararası ilgiyi ve gaza olan artan talebi takip etmek için 2017 yılında başlatılan ilk dönemin bir devam olarak ortaya koyulduğunu ifade etti.

Velid Nasr, ikinci ruhsat dönemine katılım için son başvuru tarihinin 31 Ocak 2020’de sona erecek olması dolayısıyla teklif verme yeterliğine sahip tüm şirketlere gecikmeme çağrısında bulundu.

Teklifi kabul edilen şirketler ise, Nisan 2020’de duyurulacak.

Şirketler, Petrol Sektörü İdaresi’nin sayfasından daha fazla bilgi ve çalışmaları görüntüleyebilir; http://www.lpa.gov.lb

Lübnan, fiili olarak petrol ve doğalgaz dünyasına dahil olursa, her ne kadar gaz satışından elde edilen asıl gelir yıllar önce görülmeyecek olsa da, sondaj faaliyetlerine eşlik eden ekonomik hareketlilik ve daha fazla parselde arama tarama yapılması sektöre yatırımları çekebilir.

Şarkul Avsat