Irak’ın güneyinde Kuveytli esirlere ait toplu mezar bulundu

Irak’ın güneyindeki Musenna vilayetinde Kuveytli esirlere ait olduğu tahmin edilen toplu mezar bulundu.

Musenne’da bulunan toplu mezarın 1991 yılında Saddam Hüseyin’in Kuveyt’i işgalinden sonra idam edilen Kuveytli esirlerin ceset kalıntıları olduğuna inanılıyor. Bu mezarların Kuveytli kayıp esirlere ait olduğu ispatlanırsa Kuveyt’in özgürleştirilmesinden 28 yıl sonra aileleri kayıpları hakkında bilgi sahibi olacak.

Kuveyt hükümeti Irak’ta kayıp toplam insan sayısının 320 olduğunu söylüyor. Musenne geniş çölleriyle bilinen bir bölge. İngilizler 1920’lerde buraya “Nakratu Selman” adında bir hapishane inşa etmişlerdi. Hapishane 2003 yılında kapatıldı.

Musenna Valisi Ahmed Menfi Cevde yaptığı açıklamada, ilk bilgilere göre burada bulunan toplu mezarın Irak’ın eski rejiminin idam ettiği Kuveytli esirlere ait olduğu yönünde” dedi ve yetkili makamların konuyla ilgili yasal işlem başlattığını belirtti.

Musenna meclis üyesi Talip el- Miyali dün bulunan toplu mezarın önünde yaptığı bir video paylaşımında, “Bugün Saddam’ın bir suçuna daha tanık oluyoruz. Toprakları işgal edildikten sonra idam edilen mazlum esirlerin toplu mezarının önündeyiz. Onlar haksız bir şekilde idam edildiler ve Samaya çölüne gömüldüler. Bu suç cezasız kalmayacak. Dün aynı bölgede Kürt çocuk ve kadınlarından oluşan bir mezar keşfettik, bugün de Kuveytli kardeşlerimizin toplu mezarını” dedi. Dün Saddam Hüseyin’in katlettiği 70 Kürt çocuk ve kadının kalıntılarını içeren bir mezar bulundu. Kızılhaç, 20 Haziran’da Kuveytlilerin bazı ceset kalıntılarını bulduğunu açıklamıştı.

Şarkul Avsat