Musul, çoğu DEAŞ ailesi 32 bin göçmene kapılarını açacak

Irak Parlamentosu Bölgeler Komisyonu, Suriye’deki el-Hol kampında tutulan 32 bin göçmenin Musul kentine gönderileceği iddialarını doğruladı.

Irak ve Suriye hükümetleri ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) arasında kurulan koordinasyon ve işbirliği kapsamında birçoğu DEAŞ’lı ailelerden oluşan 32 bin göçmenin Musul’daki dört mülteci kampına yerleştirileceği bildirildi.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Bölgeler Komisyonu Üyesi ve Musul Milletvekili Şirvan Ed-Duberdani, “Sayı 32 bin olarak biliniyor. Muhtemelen 45 bine kadar çıkar. Yaklaşık 8 bini 2014 sonrası DEAŞ’tan kaçan mültecilerden oluşuyor. Yüzde 85’inin kadın ve çocuklardan oluştuğu biliniyor” dedi.

Göçmenlerin Musul’daki mülteci kamplarına yerleştirilmesi hususunda Irak ve Suriye hükümeti ile BM arasında koordinasyon ve işbirliği yapıldığını belirten Duberdani, söz konusu taşınma olayı hususunda haftalar öncesinde insani yardım kuruluşları tarafından bilgilendirildiklerini ifade etti.

Duberdani, göçmenlerin Suriye’den Musul’a geçiş güzergahıyla ilgili şunları söyledi;

“Yapılan anlaşmaya göre, güvenlik tedbirleri alındıktan sonra Rabia Sınır Kapısı üzerinden getirilecek göçmenlerin, 3 bin ailenin kaldığı Hac Kampı, Cuda (200 aile) Hamam Ali (500 aile) ve Nemrud  (300 aile) kamplarına yerleştirilmesi kararlaştırıldı. Musul milletvekilleri aylar öncesinden kentin DEAŞ’lı ailelerin barınağına dönüşmesine karşı olduklarını ifade etmişlerdi. Bu terörist örgütün son aylarda Musul’daki eylemlerinin giderek arttığı bir süreçte biz de bu kişilerin kentimize gelmelerini kesin bir dille reddediyoruz.”

Yetkili kişilerin Suriye’den gelecek çoğu yabancı uyruklu göçmenleri özellikle Musul’a yerleştirme noktasındaki ısrarları garip karşıladığını söyleyen Duberdani, “Merkezi hükümet ve yerel meclislerin yanı sıra uluslararası toplum DEAŞ’lı ailelerin rehabilitasyonu projesinde başarısız oldular. Aşırılık yanlısı fikirlere sahip kişilerin kaldığı bu kamplar artık kentin geleceğini tehdit eden bir saatli bomba konumunda” diye konuştu.

Iraklı Milletvekili Besma Besim, dünkü açıklamasında, DEAŞ’lı ailelerin kente getirilmesi kararını durdurması amacıyla Musullu vekillerin merkezi hükümete ortak bir mektup göndermeye karar verdiğini duyurdu.

Musul halkı ve yerel yetkililer, çok sayıda DEAŞ’lı ailenin kente gelmesinin ardından terör örgütü unsurlarının saldırılarının devam etmesinden endişe ediyor.

Irak Askeri İstihbarat Müdürlüğü’nden önceki gün yapılan açıklamada, terör yasasının 4’üncü maddesi uyarınca hakkında yakalama kararı çıkarılan iki DEAŞ unsurunun Musul’da gözaltına alındığı bildirildi.

Açıklamada, gözaltına alınan kişilerin Musul yakınlarındaki Huseyniye bölgesinde yerli ve yabancı terörist unsurlara gıda ve mühimmat sağladığı belirtildi.

Şarkul Avsat