Suudi Arabistan’dan Irak ile güvenlik anlaşması taslağının görüşülmesine yeşil ışık

Suudi Arabistan ve Irak arasında son iki yıldır artan yakınlaşmayla birlikte Riyad, Bağdat ile güvenlik alanında işbirliğini öngören anlaşma taslağının görüşülmesine yeşil ışık yaktı.

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, İçişleri Bakanı ve yardımcısına, Suudi Arabistan ile Irak hükümetleri arasında güvenlik alanında işbirliğini öngören anlaşma taslağı hakkında Irak tarafıyla görüşme ve imza atma yetkisi verdi.

Irak’ın Riyad Büyükelçisi Kahtan el-Cenabi, Irak ve Suudi Arabistan’ın terör, uyuşturucu ve organize suçlarla mücadele konularında istihbarat ve güvenlik alanında bilgi alışverişi ve işbirliğinde büyük bir mesafe kat ettiğini vurguladı.

İki taraftan üst düzey güvenlik yetkililerin karşılıklı ziyaretlerde bulunduklarına dikkati çeken Cenabi, ülkesinin Riyad ile güvenlik işbirliği alanında mutabakat zaptı imzalamaya hazır olduğunu belirterek, taslağın Suudi Arabistan’daki resmi kanallardan geçmesini beklediklerini ifade etti.

Şarku’l Avsat’a konuşan Cenabi, her alanda gelişme ve güçlenme kaydeden ikili ilişkilerin iyi yönde ivme kazandığını belirtti.

Bağdat ve Riyad arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi hedefiyle Ekim 2017’de Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Konseyi kuruldu. Konsey toplantılarının ikisi Riyad’da diğeri de geçtiğimiz Nisan ayında Bağdat’ta düzenlendi. Konsey’in 8 alt komisyonu bulunuyor. Bunlar arasında yer alan Güvenlik, Siyasi ve Askeri İşbirliği Komisyonu’nun yakın tarihte bir toplantı düzenlemesi bekleniyor.

Büyükelçi Cenabi, Riyad’ın görüşülmesi için onay verdiği anlaşma taslağının hangi alanlarda işbirliğini öngördüğü sorusuna, “Bölgemiz, terör ve uyuşturucu sorunundan mustarip. Bunlar, organize suç ve kaçakçılığa karşı mücadelede istihbarat bilgilerinin paylaşımı ve işbirliği gerektiren ortak sorunlardır” diye yanıt verdi.

Irak’ın terörle mücadele alanında büyük bir tecrübeye sahip olduğunu söyleyen Cenabi, Irak polis memurları ve Irak İçişleri Bakanlığı çalışanları için Riyad’da eğitim kurslarının düzenlenmesini veya bunun tersi uygulamaların iki ülke arasındaki işbirliğin göstergesi olduğunu kaydetti.

Cenabi, Suudi Arabistan’ın görüşülmesi için yeşil ışık yaktığı anlaşma taslağının imzalanmasının bölgedeki gerilimin tırmanmasına neden olup olmayacağı sorusuna yanıt olarak şunları söyledi;

“Bu anlaşmanın son günlerdeki gerilimle bir bağlantısı yok. Bilakis bu adım Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Konseyi’nin kurulmasından bu yana iki ülke arasındaki güçlü işbirliği ve ilişkilerin bir sonucudur. Gelecekteki anlaşma, iki ülkenin ilişkileri güçlendirmek ve geliştirme konusundaki ciddi iradenin bir göstergesi olacaktır. Son günlerde yaşanan gerilimler iki ülke ilişkilerini etkileyemeyecektir. Aksine, iki tarafın ilişki ve kardeşlik düzeyini sağlamlaştırması ve bölgedeki zorlukların üstesinden gelme konusundaki kararlılıklarını artıracaktır.”

Iraklı güvenlik uzmanı Fadıl Ebu Ragif, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan tarafı, Irak güvenlik hizmetlerini desteklemeye hazır olduğunu her zaman dile getirdi. Riyad, bunun yanı sıra iki taraf arasında bilgi ve tecrübe alışverişi ve tüm alanlarda güvenlik işbirliğini geliştirme hususundaki arzusunu belirtmiştir. İki ülke arasındaki bu işbirliğinin kapsamı daha sonra sınır güvenliği, her iki ülkede de aranan kişiler hakkında bilgi alışverişini içerecektir. Böyle bir anlaşma, iki ülke arasında çeşitli alanlarda geniş işbirliği için alan açacaktır” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan ve Irak ilişkileri son iki yılda başbakanlık düzeyinde karşılıklı ziyaretlere tanık oldu. Geçtiğimiz Nisan üst düzey Iraklı yetkililerden oluşan bir heyet Başbakan Adil Abdulmehdi başkanlığında Riyad’ı ziyaret etmiş ve iki ülke arasında 13 mutabakat zaptı imzalanmıştı.

Şarkul Avsat