Birleşik Arap Emirlikleri, Mars’a palmiye tohumu ekecek

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından bir deneyin parçası olarak uzaya gönderilecek palmiye tohumları, Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) ulaştı. Palmiye tohumları SpaceX tarafından Cape Canaveral’dan fırlatılan bir roket ile gönderildi.

Uzayda tohumların çimlenmesini denemek için yapılan deney BAE Uzay Ajansı, NanoRacks ve Birleşik Arap Emirlikleri Üniversitesi Gıda ve Tarım Fakültesi tarafından yürütülüyor. Deney, bir bitkinin sıfır yerçekimi koşullarında çimlenme ve adapte olma yeteneğini incelemeyi amaçlıyor.

TEKRAR YERYÜZÜNE GERİ GETİRİLECEKLER

Bilim adamlarının, yer temelindeki tohumlar ile uzayda olanlar arasındaki büyüme farklarını incelemelerine ve karşılaştırmalarına yardımcı olmak için kolej laboratuvarlarında paralel bir deney yapılacak. Uzay istasyonuna gönderilen tohumlar, yeryüzüne ekilmek üzere geri dönecek.

BAE Uzay Ajansı’nın uzay misyonları, Bilim Ve Teknoloji Direktörü Dr Khalid Al Hashimi, “Eşsiz “Palm in Space” deneyinin Uluslararası Uzay İstasyonu’na güvenli bir şekilde vardığını duyurmaktan gurur duyuyoruz.

ZOR ŞARTLARDA YETİŞEN BİTKİ

BAE’nin kültür ve mirasına olan öneminden dolayı palmiye ağacı tohumlarını Uluslararası Uzay İstasyonuna göndermeyi seçtik. Palmiye tohumları seçmenin bir diğer sebebi en zor şartlara dayanabiliyor olmaları ve Mars ortamının özelliklerini andıran şartlar altında ekiliyor olmalardır” dedi.

NanoRocks, deneyin kaydedilmesini, başlatılmasını ve yürürlüğünü denetleyecek.

Arabian Business