Suudi Arabistan’ın yenilenebilir geleceği: Rüzgar enerjisi

Suudi Arabistan’ın Dumet-ül Cendel bölgesinde yer alan Orta Doğu’nun en büyük rüzgar enerji çiftliğinin açılması ile birlikte, ülkenin yenilenebilir enerji kaynaklarına bir yenisi daha eklenecek.

Orta Doğu’nun ilk ve en büyük rüzgar enerji çiftliği, yakında başlayacak inşaatla birlikte Suudi Arabistan’ın yenilenebilir enerji haritasında yer alacak.

Proje, Suudi Arabistan ekonomisinin petrole olan bağımlılığını azaltma planlarının bir parçası olarak başlatıldı.

Projenin, Suudi Arabistan’da 70 bin eve enerji sağlaması ve her yıl 880 bin ton karbon emisyonunu azaltması hedefleniyor.

İLK ADIM 2022’DE

Ticari gelişmelerin 2022 yılının ilk aylarından itibaren başlaması öngörülüyor.

Geçtiğimiz hafta EDF Renewables ve Masdar liderliğindeki bir konsorsiyum arasında, rüzgar enerjisi projesinin Riyad’ın 560 mil kuzeyinde kurulması konusunda bir anlaşma yapıldı.

Suudi Arabistan, Vizyon 2030 stratejisine uygun olarak, 50 milyar dolarlık bir destek ile enerji üretimini artırmak ve petrol tüketimini azaltmak için, önümüzdeki dokuz yılda 30 güneş ve rüzgar projesi geliştirmeyi planlıyor.

PROJEDE YER ALAN ŞİRKETLER

Dumet-ül Cendel projesinin mühendislik, tedarik ve inşaat konusundaki sorumluluğunu rüzgar türbini sağlayıcısı Vestas üstlenecek.

Belçika’daki CG Holdings şirketi, trafo merkezleri ve yüksek gerilim çözümlerini sağlarken İspanyol sanayi grubu TSK ise, tesisin geri kalan işlerinden sorumlu olacak.

İnşaat sırasında rüzgar çiftliği bin kişiyi istihdam edecek ve alan tamamen faaliyete geçtiğinde bu rakamın daha da artması bekleniyor.

Arab News