Arafat vakfesi 10 Ağustos Cumartesi günü

Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesi tarafından dün yapılan açıklamada, Arafat vakfesinin 10 Ağustos Cumartesi günü, Kurban Bayramı’nın ise ertesi gün yani 11 Ağustos Pazar günü olarak belirlendiği aktarıldı.

Mahkeme tarafından dün yapılan açıklamada, yapılan gözlemler sonucu Hilal’in görünmesi ile bugünden itibaren Zilhicce ayına girildiği aktarıldı. Açıklamada bu kararın, mahkeme ve soruşturma komitelerinin bu konuda Suudi Arabistan’ın farklı bölgelerinde yaptığı incelemeler sonucu verildiği belirtildi. Dün akşam yapılan açıklamada,  gözlemler sonucu bugünün Zilhicce ayının birinci günü olarak ilan edildiği belirtildi.

Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesi, ülkede bulunan bütün Müslümanlara yapılan araştırma sonucu Hicri takvime göre Zilkade ayının dün akşam sonra erdiğini aktardı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yer alan habere göre, dürbün ve çıplak gözle inceleme yapan kişilerin, yakın merkezlerle iletişim kurarak en yakın mahkemeye bilgi verdiği aktarıldı.

İncelemelerin ardından Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesi Başkanı ve mahkeme üyelerinin imzasını taşıyan açıklamada, Arafat vakfesinin 10 Ağustos Cumartesi günü yapılacağı ve Kurban Bayramı’nın ilk gününün 11 Ağustos Pazar olarak belirlendiği ifade edildi.

Şarkul Avsat