Herkesin hayatında bir kere görmek istediği bir yerler listesi vardır

Herkesin hayatında bir kere görmek istediği bir yerler listesi vardır. Ama iyi bir seyahat listesi arıyorsanız UNESCO Dünya Miras Listesi iyi bir başlangıç olabilir.

1976 yılından beri, BM’nin bir kolu olan UNESCO, listeye bir dizi kritere dayanarak sayısız doğal ve kültürel mucizeler, alanlar belirledi, onları tüm insanlık tarafından görülmesi ve korunması gereken hazineler olarak nitelendirdi.

Geçtiğimiz hafta Azerbaycan’ın Bakü’nde yapılan bir toplantının ardından listeye 29 yeni yer eklendi.

Dünya Miras Alanları listesinde yer alan en popüler yerler arasında Peru’da bulunan Machu Pichu, Galapagos Adaları, ABD’de bulunan Büyük Kanyon Ulusal Parkı,  Kamboçya’da Angkor Wat, Çekya’nın başkenti Prag ve Hindistan’daki Taj Mahal yer alıyor.

Filipinler’de altı tane dünya mirası alanı var; ülkenin Barok kiliseleri (San Agustin Kilisesi, Paoay Kilisesi, Santa Maria Kilisesi ve Miag-ao Kilisesi); Tubbataha Resifleri Tabiat Parkı; Cordilleras Pirinç tarlaları; Palawan, Puerto Princesa’daki Yeraltı Nehri Ulusal Parkı, Ilocos Sur’daki tarihi Vigan şehri ve Davao Oriental’daki Mount Hamiguitan Range Doğal Hayatı Koruma Alanı.

 

Bir sonraki seyahat maceranız için ilham kaynağı arıyorsanız, 29 yeni UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Esquire Middle East