Afrika’nın IŞİD’i Boko Haram

Uluslararası istatistiklere göre Afrika’daki en etkili terör örgütü olarak kabul edilen Boko Haram’ın kuruluşunun üzerinden 10 yıl geçti.

Dört yıl önce IŞİD terör örgütüne biat eden Boko Haram, biatın ardından eylemlerinin şiddetini artırdı.

Gerçekleştirdiği katliamlar ve şiddet eylemleriyle Suriye ve Irak’taki IŞİD’i aratmayan Boko Haram, dünyanın en kanlı örgütü olarak anılmaya başlandı.

Nijerya güvenlik kaynaklarına göre halen şiddet eylemlerine devam eden Boko Haram örgütü, şimdiye kadar 30 bin kişiyi öldürdü ve 2 milyondan fazla kişiyi yerinden etti.

Genel olarak intihar saldırılarını tercih eden örgüt, bu saldırılarda kadın ve çocukları kullanabiliyor.

Mısırlı uzmanlar, örgütün başlangıçta El Kaide’ye tabi olduğunu, geçen on yıl boyunca komşu ülkelerde aktif olan terör örgütleriyle güçlü ilişkiler kurduğunu ve IŞİD’e biat ettikten sonra daha şiddetli ve yıkıcı hale geldiğini aktarıyor.

Şarku’l Avsat’a konuşan uzmanlar, Suriye ve Irak’ta IŞİD’in köşeye sıkıştırılmasıyla birlikte Boko Haram’ın Afrika kıtasındaki faaliyetlerini arttırdığını belirtti.

2009 yılının başında hareketin eski lideri Muhammed Yusuf, Nijerya‘da çok sayıda siyasi lideri ölümle tehdit ettiği açık mektuplar göndererek Nijerya hükümetine savaş ilan etti. Aynı yılın temmuz ayında Yusuf, İbn Teymiye Cami’nde vaaz verdiği sırada Nijerya polisi tarafından tutuklandı.

Tutuklandığı sırada polise direnmeye çalışan Yusuf, çıkan çatışmada öldürüldü. Yusuf’un öldürülmesinin ardından hareketin liderliğine Ebubekir Şikva getirildi.

“Kızların eğitim için değil evlilik için yaratıldığını” iddia eden Ebubekir Şikva, okullardan kız kaçırma eylemlerini başlatan isim oldu. Ebubekir Şikva’nın hareketin liderliğini teslim almasının ardından örgüt tarafından gerçekleştirilen intihar saldırıları daha da arttı.

Kanlı örgütün kuruluşu

Boko Haram örgütünün kuruluşu 1995 yılına kadar uzanıyor. Aynı yıl Ebubekir Lavan, Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletine bağlı Maiduguri bölgesinde Ehl-i Sünnet ve Hicret veya Müslüman Gençlik Örgütü olarak bilinen bir grup kurdu. Kuruluş aşamasında harekete, okulu bırakan bir grup Nijeryalı öğrenci katıldı.

Boko Haram kuruluşunun ilk günlerinden Muhammed Yusuf’un örgütün liderliğini aldığı zamana kadar bir dini tebliğ hareketi olarak biliniyordu. Yusuf’un liderliğinin ilk yıllarında hareket, ismini birçok kez değiştirdi.

“Nijerya Talibanı, Muhacirler, Yusufiyye ve Cihad ve Davet İçin Ehl-i Sünnet” gibi isimler alan hareket, son olarak Hausa dilinde “Batılı eğitim haramdır” anlamına gelen Boko Haram isminde karar kıldı.

İstatistikler, hareketin -kuzeydoğu ve batı eyaletlerinde yayılmasının ardından- ilk silahlı operasyonunu 2003 yılında gerçekleştirdiğini gösteriyor. Bu durum Şikva’nın IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi’ye biat ettiği Mart 2015’e kadar devam etti.

Fakat Bağdadi’nin Şikva’ın yerine Ebu Musab el-Bernavi’yi geçirmesiyle birlikte hareket içerisinde bölünmeler yaşandı. Hareket Şikva’yı ve Bernavi’yi destekleyen iki gruba bölündü. Bu bölünme beraberinde söz savaşlarını getirdi ve her bir taraf diğerini gerek örgütün prensiplerinden ayrılmakla gerekse de liderlik özelliğinin yetersizliği ile itham etti.

2014 yılında en kanlı terör örgütü olarak adı geçen Boko Haram, 6 bin 644 kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı ve 2015 yılında yaklaşık 500 saldırı gerçekleştirdi. Boko Haram, Nijerya dışındaki ilk saldırısını Çad ve Kamerun sınır bölgelerinde düzenledi. Gerçekleştirilen 46 saldırıda 520 kişi öldürüldü ve günden güne komşu ülkelere yönelik operasyonlar çoğaldı.

IŞİD etkisi

Mısır Müftü Danışmanı İbrahim Necm, intihar saldırılarının, IŞİD’e biat etmesinin ve onun yöntemlerini benimsemesinin ardından Boko Haram eliyle Afrika’ya taşındığını söylüyor. İbrahim Necm ayrıca, örgütün zaman içerisinde dünya genelinde en çok intihar saldırıları gerçekleştiren örgüt olduğunu ifade ediyor.

Analistler Boko Haram örgütünün IŞİD’e biat etmesinin ardından savaş yeteneklerini her zamankinden daha fazla arttırdığını ve örgütün dayandığı temel düşüncenin DEAŞ örgütünde olduğu gibi “devlet fikri” olduğunu dile getiriyor. Bunun yanı sıra son on yıl içerisinde Boko Haram örgütü tarafından kaçırılan ve sonrasında silahlandırılan kimselerin sayısının istatistiklerde kaydedilenden daha fazla olduğu düşünülüyor.

Uluslararası Af Örgütü, şubat ayında yaptığı açıklamada, Boko Haram tarafından gerçekleştirilen tek bir saldırıda 60’tan fazla kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı ve bu saldırıyı örgüt tarafından son on yıl içerisinde gerçekleştirilen en kanlı saldırı olarak nitelendirdi.

Gözlemciler Boko Haram’ın Mağrip bölgesindeki El Kaide başta olmak üzere Kuzey Afrika’da bulunan örgütler ile güçlü bir ilişkiler ağı kurmayı başardığını, Kuzey Mali’deki savaşta El Kaide’nin yanında savaşmaları için savaşçılarını buraya gönderdiğini belirtiyor.

Öte yandan köktendinci hareketler konusunda uzman olan Halid el-Zafarani, Boko Haram’ın şu anda gerçekleştirdiği intihar saldırılarında küçük çocukları kullandığını dile getiriyor.

Çocukların eğitime ihtiyaçları olmadığını ve işin ciddiyetinin farkında olmadıklarını ifade eden el-Zafarani, bundan dolayı bu tür eylemlerde örgütün başarılı olduğunu kaydediyor.

Ayrıca Suriye ve Irak’ta faaliyet gösteren IŞİD’in köşeye sıkışmasının ardından hareketin şiddet eylemlerini yoğunlaştırdığını dile getiriyor.

Independent Türkçe