Suudi kadın ressam, haccın muhteşem görüntülerini duvarlara resmediyor

Suudi kadın ressam, tavaf, Arafat vakfesi, şeytan taşlama ve diğer hac ritüellerini kusursuz bir şekilde duvarlara resmediyor.

Suudi ressam Avatıf Abdülaziz el-Maliki, el-Arabiya’ya yaptığı röportajda, “İki kutsal caminin ve önemli kutsal yerlerin çizimlerini yapmak benim için çok değerli, Allah’a yakınlık duygusunu derinden hissettiriyor. Namaz, tavaf gibi ibadetleri ve Mescid-i Nebevi gibi önemli yerleri resmediyorum. Çünkü bunlar bir müslümanın gördüğü en güzel manzaralar. Çizimlerimde özellikle eşsiz hac manzaralarını resmetmeye karar verdim.” diye konuştu.

Tüm çalışmalarında, panoramik veya dar açıyla 14 metreye kadar çok boyutlu duvar resimleri yaptığını belirtti.

Sözlerinin devamında, “Çizim yeteneğimi  25 yıl önce henüz ilkokuldayken keşfettim ve üniversitede bu yeteneğimi geliştirerek öğretmen oldum.” dedi.

Çeşitli sanat çalışmaları yaptığını söyleyen Maliki, “Sanat okulları arasında bir süre gidip geldim. Geçen yıl bana özel bir çalışma olan, önemli şairlerin şiirlerini resmettiğim kişisel sergimin üçüncüsünü düzenledim. Aynı şekilde İslami çizimlerim de vardı. Yurt içinde ve yurt dışında bana ortaklık eden tanıdıklarım var. 4 kişisel sergi daha açtım  ve eserlerimin çoğunu büyük iş adamları satın aldı.” dedi.

Al Arabiya