Karkaş: Sudan, İhvan ve Beşir sayfasını kapattı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, bugün yaptığı açıklamada, Sudan’ın Ömer el-Beşir iktidarı ve İhvan-ı Müslimin (Müslüman Kardeşler) sayfasını kapatıp, sivil yönetim ile yeni bir döneme girdiğini ifade etti.

Karkaş, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Sudan, el-Beşir ve İhvan-ı Müslimin yönetimi sayfasını kapattı. Sivil yönetim ile siyasi tarihinde yeni bir döneme giriyor. Devlet kurumları, istikrar ve refaha giden yollar, güllerle bezeli olmayacak. Ama kardeş Sudan ve halkına olan güvenimiz ve etrafındaki dostların dayanışması büyük” ifadelerini kullandı.

Sudan medyası, nihai taslak tamamladıktan sonra ‘Anayasa Bildirgesi’nin imzalanmasını bekliyor. Askeri Geçiş Konseyi (AGK) Başkanı Abdulfettah Burhan, Sudan halkının askeri meclis ile Özgürlük ve Değişim Güçleri Bildirgesi (ÖDGB) arasındaki anlaşmayı bağımsızlıktan bu yana beklediğini söyledi.

Sudan’ın kapılarının tüm halka açık olduğunu ifade eden Burhan, AGK üyelerinin, ÖDGB ile çıktıkları yolu birlikte tamamlayacaklarını söyledi. Sivil hükümetin inşasının temellerinin atıldığını ve gerçeğe dönüşmek üzere olduğunu bildirdi.

Uzman kaynakların Reuters’a yaptığı açıklamada, ÖDGB ve AGK’nın 17 Ağustos’ta nihai bir bildiri imzalayacağını ve ertesi gün egemenlik konseyinin oluşumunu ilan edileceğini söyledi.

Şarkul Avsat