Birleşik Arap Emirlikleri, Filipinler’de boğulan üç öğretmen için ağlıyor

Meslektaşlarına göre; Birleşik Arap Emirlikleri’nden(BAE) üç öğretmen, Filipinler’de feribotun alabora olmasıyla hayatını kaybeden 31 kişi arasında bulunuyor.

Öğretmenlerin ikisi El Ayn’deki Al Ittihad Ulusal Özel Okulu’nda çalışırken, üçüncü kişinin başka bir okulda eski bir çalışan olduğu belirtildi. Sekiz BAE’li öğretmen, Cumartesi günü meydana gelen afet esnasında Filipinler’de tatile çıkmıştı.

Al Ittihad’da öğretmen olan 39 yaşındaki Andrew Valenzuela, ölü olduğu doğrulanan ilk öğretmendi.

Al Ittihad’da çalışan 37 yaşındaki Eden Perales ve eski çalışan başka bir BAE okuluna geçen 38 yaşındaki Jaquelyn Alferez başlangıçta kayıp oldukları söylendi ancak cesetleri pazar sabahı bulundu. Grubun bir parçası olan BAE merkezli öğretmen; Jeanette Montemayor, yoğun bakımda.

Hayatta kalanlardan biri olan Mark Angelo Subaldo, can yeleğini söküp açık suda yüzerek, alabora olan teknenin altından nasıl kaçtığını anlattı. Daha sonra Valenzuela ve Bayan Montemayor’u sudan yukarıya çekti.

Sabahın erken saatlerinde diğer iki teknenin alabora olmasına rağmen sahil güvenlik görevlisinin kendi feribotlarının açılmasına izin verdiğini söyledi.

Al Ittihad’da seyahate çıkmayan başka bir öğretmen olan Voltaire Vizconde, Perales ve Alferez’in “arkadaşların en iyisi” olduğunu söyledi.

Ölen üç öğretmen için , “çok çalışkan ve enerjik, öğrencileri tarafından sevilen” cümleleri kullanıldı.

Yetkililer, Chichi, Keizha ve Jenny gemilerinin kuvvetli rüzgâr ve dalgalar nedeniyle devrildiğini açıkladı.

Öğretmenler birlikte tatile, güzel plajlarıyla bilinen küçük bir ada olan Boracay’a 29 Temmuz – 5 Ağustos tarihleri arasında sürecek tatilleri için buluşmak üzere gitmişti.

Feribot teknelerinden biri olan Chichi, en az 42 yolcu taşıyordu. Başka bir teknede Keizha’nın gemide dört ya da beş mürettebatı bulunduğu bildirilirken, üçüncü feribot Jenny, kurtarılmayan ve bir sahil güvenlik gemisine binen belirtilmemiş sayıda insan taşıyordu.

Keizha’daki tüm ekip üyeleri hayatta kaldı. Ölüler diğer iki feribottaki yolculardı.

Kurtulanlar, yolculuklarında gökyüzünün aniden karardığını, ardından feribotlarını alabora eden kuvvetli rüzgâr ve yağmurun geldiğini anlattı.

Meteorolojistler, ülkenin doğu kıyılarında yaklaşık 875 kilometre uzakta bulunan fırtınanın ortasında şiddetli muson yağmuru ve gök gürültülü fırtınalar konusunda uyardı.

Manila metropolünde okullar ve işler, şiddetli yağışlar ve taşkınlar nedeniyle askıya alındı.

Her yıl yaklaşık 20 tayfun ve fırtına Filipinler’de etkili oluyor, bu da Pasifik tayfun ve deprem kuşağında yatan takımadaları dünyanın en felaket eğilimli ülkelerinden biri yapıyor.

The National