Suudi Arabistan, bu sene 6 bin kişiye hac hediyesi verdi

Suudi Arabistan’da Kral Selman bin Abdülaziz’in talimatıyla bu sene 6 bin kişi İki Kutsal Cami Hac ve Umre Misafir Programı kapsamında hac görevini yerine getirecek.

Davet edilenler arasında Yeni Zelanda cami saldırısında şehit olan ve yaralananların aileleri, Yemenli asker aileleri, Sudanlı aileler ve İsrail Güçleri tarafından öldürülen Filistinli şehitlerin aileleri bulunuyor.

YENİ ZELANDA ŞEHİT YAKINLARINA DAVET

Kral Selman, Yeni Zelanda’da camiye yapılan saldırıda hayatını kaybeden 51 kişinin ailelerinin, bu sene haca getirilmesini istemişti. Hacı adayları, Cuma günü Cidde’nin Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanına indi.

Aileler, havalimanında Yarbay Süleyman el Yusuf tarafından karşılandı. Aynı zamanda karşılamaya Yeni Zelanda Riyad Büyükelçisi James Monro ve birçok yetkili kişi katıldı.

Mart ayında, Christchurch’teki iki camide Cuma namazı kılan insanlara bir kişi silahlı saldırı düzenlemişti. Bu iki camide 51 kişi hayatını kaybetmişti.

TOPLAM 6 BİN KİŞİ DAVET EDİLDİ

Suudi Arabistan Haber Ajansına göre bu sene, İki Kutsal Cami Hac ve Umre Misafir Programı kapsamınsa 6 bin kişi Hac görevini yerine getirecek.

Kral Selman, Yemenli 2 bin asker aileleri, Sudan’dan bin ve Christchurch saldırısının kurbanlarının ailelerinden 200 kişi ve İsrail Güçleri tarafından öldürülen bin Filistinli aile üyelerine ev sahipliği yapılmasını emredildi.

Programın başlatılmasından bu yana dünya genelinde 53 bin 747 hacı, programdan yararlandı.

Arab News