Kayaların üzerine inşa edilen tarihi Suudi köyü

Suudi Arabistan’ın Asir bölgesinde 700 metre yükseklikteki kayaların üzerine inşa edilen Gih köyü, eşsiz manzarası ve tarihi kalıntılarıyla dünyanın yedi harikasından biri olmaya aday.

Bir cami ve bir su kaynağına sahip olan Gih köyünde 15 hane bulunuyor. Dağların arasında 700 metre yükseklikte olan köy, Asir bölgesinin Hat Vadisi’nde yer alıyor. Köyün önemi, Saravat’ın yüksek dağlarında bulunan el-Namas ve Mücaderede illeri arasındaki bağlantıyı sağlamasından ileri geliyor.

Köyün güneyindeki bin 741 metre yükseklikteki dağ üzerinden bakıldığında köyün taşlardan yapılmış evlerini, kumdan ve ahşaptan yapılmış çatılarını ve yapıların güzelliğini görebilirsiniz. Ayrıca evlerin girişinde bulunan fenerler, eski tarım aletleri gibi günümüzde mevcut olmayan tarihi araçlar nostaljik bir görünüm kazandırıyor.

Profesyonel fotoğrafçı Hasan Hureysi, yetmişli yıllarda terk edilmiş ve güvenli bir şekilde günümüze kadar ulaşmış köyün güzelliklerini sergilemek için bölgeyi ziyaret edenler arasında.

KAYALARIN ÜZERİNE İNŞA EDİLEN KÖY

Hureysi, köyün ulaşılması zor kayaların üzerine inşa edilmiş bir grup evden oluştuğunu, kayaların eşsiz rengiyle yoldan geçenleri kendine çektiğini söyledi. Köyün bu kayaların üzerine inşa edilmesini ve etrafını çevreleyen çiftliklerin olmasını da şaşırtıcı bulan Hureysi, bu eşsiz manzaraların fotoğrafını çekmek için duyduğu heyecanı dile getirdi.

Ayrıca köyde tarım ve hayvancılığın önemli geçim kaynakları olduğunu söyleyen Hureysi, köyde tarihi bir cami ve şelaleler olduğunu belirtti. Özellikle yağmurun yağdığı günlerde suların tarihi evlerin etrafından akarak muhteşem bir manzara oluşturduğunu ifade etti. Köy, tarihi Gih bölgesinin en yüksek tepesi olan sislerle kaplı Tahoy zirvesi üzerinde bulunuyor.

DÜNYA HARİKASI GİH KÖYÜ

Hureysi, “İnsanın doğa ile iç içe oluşunu yansıtan bu muhteşem manzarayı drone ile çekmeye karar verdim. Köy, insanın volkanik lavlar üzerinde evler inşa edebildiğini gösteren Suudi Arabistan’ın turizm harikalarından biri. Tahoy adı verilen volkanik dağın patlamasından bu yana 180 yıl geçti.” dedi.

Hureysi, “Gih köyünde, bölgedeki evlerin tasarımına ve inşasına baktığımızda, insanın akla gelmeyen yerlere kültürel ayak izini taşıyabildiğini ve dünyanın harikalarından biri haline geldiğini görebiliyoruz” açıklamasında bulundu.

Al Arabiya