Körfez’deki petrol trafiği tehdit altında

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Abdulaziz bin Hamad el-Uveyşık, İran’ın Körfez sularında kuvvet gösterisine karşı ABD’nin oluşturduğu koalisyonun tamamlanmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Uveyşık, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, ABD’nin müttefikleriyle hazırladığı siyasi yürüyüşün önemine dikkat çekerek bölgedeki tüm konuları kapsayan müzakerelerin önemine dikkat çekti ve ekledi: “İran hala bu müzakereleri reddediyor ancak İran içinde bölgede korsanlık ve şiddet yerine ABD yaptırımlarından sonra İran kamuoyunda müzakerelerin yapılması tartışılıyor.”

İran Devrim Muhafızları iki gün önce petrol tankerinin alıkonulmasıyla ilgili olarak “sembolik siyasi bir mesaj” açıklamasıyla ilgili olarak Genel Sekreter Yardımcısı, “İran güvenliği olmayan küçük gemileri kaçırarak Körfez sularında güç gösterisi yapıyor” dedi. Pratik açıdan bu gemilerin önünün kesilmesinin önemi olmadığını söyleyen Yetkili, İran’ın petrol kaçakçılığı yaptığını iddia ettiği tankerin sınırlı miktarda (4500 varil) petrol türevi taşıdığını söyledi. Ancak İran’da Amerika yaptırımlarından sonra Devrim Muhafızlarının himayesinde kaçakçılığın normal bir durum olduğuna dikkat çekti.

Yetkili, İran’ın 14 Temmuz’da kaçakçılıkla suçladığı yine 6 bin 500 gibi sınırlı miktarda petrol taşıyan bir tanker gemisini alıkoyduğu benzer bir olayı hatırlattı ve bu olayın “İran’ın yalnız resmi kanallardan kaçakçılık yapanları engellemeye istekli olduğunu ortaya koyduğunu” belirtti.

Bu geminin alıkonulmasının nedeni ne olursa olsun olayın, Amerikan’ın kurduğu koalisyonun tamamlanması gerektiğini ortaya koyduğunu söyleyen Yetkili, bu olaylardan önce bölgede çalışan İngiliz ve Amerikan kuvvetlerinin varlığına dikkat çekti.

Uveyşık açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu tür olaylar zaman zaman devam edebilir ve artabilir. Fakat asıl önemli olan, ABD ve müttefikleri tarafından, bölgedeki ülkeleri ilgilendiren tüm meseleleri kapsayan kapsamlı müzakerelerdir.”

Şarkul Avsat