Kâbe İmam Hatibi, medya heyeti ile görüşme gerçekleştirdi

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanı ve Kâbe İmam Hatibi Abdurrahman es- Sudeysi, Arap ve İslam ülkelerinden gelen medya heyetleri ile bir araya geldi.

 

Arap ve İslam ülkelerinden gelen medya heyetleri ile görüşen Es-Sudeysi, Suudi Arabistan yönetimi tarafından Müslümanlara sağlanan hizmetler ışığında Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanlığının hacı adaylarını bu kutsal topraklarda ağırlamaya her zaman hazır olduğunu dile getirdi. Kâbe İmam Hatibi es- Sudeysi, her yıl bu konuda çok çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek, Riyad’ın Rahman’ın misafirlerini en iyi şartlarda ağırlamaktan onur duyduğunu söyledi.

Kâbe İmam Hatibi açıklamasında, Suudi Arabistan’ın ılımlılık konusunda rol model olduğunu belirterek, farkındalığı arttırma, güvenilirlik, olumlu mesajlar ortaya koyma konusunda medyanın önemli bir unsur olduğuna değindi. Es-Sudeysi, medyanın en iyi şekilde kullanılmasının ulusun birliğini korumak anlamına geldiğini belirterek, Müslüman ülkelerde farkındalığın artırılması, hoşgörü ve ılımlılık ilkesine katkı sağlamada medyanın büyük rol sahibi olduğunu belirtti.

Sudeysi açıklamasında ayrıca, iki kutsal camiden çıkan mesajın tüm dünyaya yayılması için son iki yıldır Arafat hutbesinin 6 dile tercüme edildiğini ifade ederek, Riyad’ın bu konuda dünyanın dört bir yanından gelen heyetlerle önemli zirveler gerçekleştirdiğini ifade etti. Dünya üzerinde çok kutsal bir bölgede yaşadıklarını ifade eden Sudeysi, İslam’a ve Müslümanlara hizmet etmek adına ödül veya teşekkür beklemediklerini aktardı.

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanı, bir arada yaşama, barış, güvenlik ve istikrar konuları üzerinde önemli bir yeri olduğuna vurgu yaptığı ılımlı İslam söyleminin, radikalizm ve teröre karşı her zaman etkin bir mücadele vurgusu yaptığını dile getirdi. Sudeysi açıklamasında ayrıca, ılımlılık temelli din anlayışının iyi analiz edilmesi gerektiğini söyledi.

Kâbe İmam Hatibi Abdurrahman es- Sudeysi konuşmasının sonunda, “Yüce Allah’tan Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Selman bin Abdulaziz’in İslam ülkelerini ve Müslümanları uzlaştırmasını, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’nin kötülüklerden korunmasını, hacıların ibadetlerini güvenli ve huzurlu bir şekilde gerçekleştirmesini diliyorum” dedi.

Şarkul Avsat