Suudi Arabistan’ın en büyük havalandırma sistemi kutsal bölgelerde

Suudi Arabistan kutsal bölgedeki mescitlerde klima ve havalandırma sistemlerini geliştirmek için büyük bir proje başlattı. Proje sayesinde bölgenin en büyük havalandırma sistemi kurulmuş oldu. 

Merkezi Hac Komitesi Başkanı Mekke Prensi Halid bin Faysal, kutsal bölgedeki Nemirah ve el-Hayf mescitlerinde klima ve havalandırma sistemlerinin geliştirilmesi ve modernizasyonu için büyük bir projeye imza attı.

Projenin açılışına İslami İşler ve İrşad Hizmetleri Bakanı Şeyh Abdüllatif Al Şeyh katıldı. Şeyh, proje için bakanlığın kutsal bölgedeki bir dizi geliştirme projelerinin bir parçası olarak uyguladığı programlardan biri olduğunu söyledi.

DAKİKADA BİR MİLYON FİT KÜP HAVA TEMİZLENİYOR

Bakanlığın uyguladığı bu büyük projedeki yeni havalandırma sistemi ile dakikada bir milyon 350 fit küp hava emilerek temizleniyor, bunun yüzde 70’i fan sistemiyle, yüzde 30’u ise girişler ve kapılar aracılığıyla sağlanıyor.

Nemirah Mescidi’nde uygulanan ünite projesinde, yüzde yüz saf hava üreten 60 merkezi klima ünitesi, havanın saatte iki kez değiştirilmesi için yeterli kapasiteye sahip 122 hava fanı, ayrıca 494 salon tipi klima bulunuyor. El-Hayf Mescidi’nde ise yüzde yüz saf hava üreten 13 merkezi klima ünitesi, 30 hava fanı ve 214 salon tipi klima mevcut.

Merkezi havalandırma ve soğutma sistemlerinin, yerel pazarlarda sunulan geleneksel sistemlerden farklı olarak tasarımı, uluslararası büyük şirket olan HVAC sistemleri tarafından yapıldı.

Proje, İslami İşler Bakanlığı’nın uyguladığı geliştirme projelerinin bir parçası olarak, Abdüllatif bin Abdülaziz Al Şeyh’in talimatıyla, 2030 vizyonu çerçevesinde gerçekleştirildi.

Al Arabiya