Birleşik Arap Emirlikleri’nde uzay üssü kurulacak

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Uzay Ajansı Başkanı Dr. Ahmad el Falasi, BAE’de kurulması planlanan uzay üssünün bir dizi kritere bağlı olduğunu söyledi.

Uzay Ajansı’nın beşinci yıldönümü vesilesi ile açıklama yapan el Falasi, kurulma aşamasında olan uzay üssü hakkında bilgi verdi.

El Falasi, “BAE’de bir uzay üssü açma potansiyeli üzerine konuşuyoruz fakat bunlar daha başlangıç aşamasında. Bir yatırımcı olarak ilk yapmamız gereken şey, yatırımın işe yaradığından, uygulanabilir bir proje olduğundan emin olmak. Daha sonra talep olması halinde BAE’de bir uzay üssüne ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyarız” ifadelerini kullandı.

EL AYN PLANI

Bu yılın başında BAE Uzay Ajansı ve Virgin Galactic, El Ayn Havalimanı’ndan uzay turizmi uçuşlarının yapılması konusunda bir anlaşma yaptı.

Anlaşmaya göre, taraflar BAE’den işletilecek bir SpaceShipTwo ve taşıyıcı uçak aracı hazırlamayı kabul etti. BAE’de mikro yerçekimi araştırması için bir “mükemmellik merkezi” ve Al Ain Havalimanı için uzay gemisi operasyon planları geliştirmek için işbirliği yaptılar.

UZAY TURİZMİ

İngiliz Milyarder Richard Branson sahibi olduğu Virgin Galactic şirketinin yüzde 37.8’lik hissesi Abu Dabi devlet yatırım şirketi olan Aabar Investment’a ait. BAE Uzay Ajansı, Virgin Galactic ile uzun yıllar boyunca, BAE’nin uzay turizm uçuşları merkezi olarak kullanılmasını görüşüyordu.

BAE, uzay turizm şirketlerinin ülkeye yatırım yapma ve faaliyet gösterme yolunu açacak olan yeni bir Uzay Yasası getirmeye hazırlanıyor.

Branson, uzayda ticari yolcu uçuşları sağlayan ilk işletme olma çabalarını artırıyor. Temmuz ayı başlarında, Virgin Galactic, uzay turizmi yapacak olan ilk şirket olacağını açıkladı.

Arabian Business