Dubai’de ilk 3D baskı evleri inşa edilecek

Dubai merkezli şirket Emaar, geçtiğimiz günlerde ilk 3 boyutlu basılı evlerini Arabian Ranches’de inşa etmeyi planladığını açıkladı.

Küresel rekabeti takiben Emaar, Arabian Ranches III’teki ilk 3D baskı model evinin inşası için uluslararası bir 3D baskı teknolojisi şirketi ve BAE’li bir müteahhitle ortaklığa ilişkin sözleşme yaptı.

İNŞAAT MALİYETİ DAHA AZ

Emlak şirketi projenin ne zaman biteceği, fiyatının ne olacağı konusunda detaylı açıklamada bulunmadı.

Emaar Properties Başkanı Muhammed Alabbar geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Bu proje ile kendimizi sadece ileri teknolojinin ilk uygulayıcıları olarak konumlandırmıyoruz. Aynı zamanda müşterilerimiz için uzun vadeli değer yaratıyoruz, çünkü 3D baskı, inşaat maliyetinin azaltılması, malzemelerin daha verimli kullanılması ve daha yüksek sürdürülebilirlik seviyeleri gibi çok sayıda avantaj getiriyor” ifadelerini kullandı.

3D BASKILI TASARIMLARIN SATIŞI ARTTI

Alabbar, “3D baskı teknolojisi ile uluslararası uzmanlık kullanılarak uygulanacak, aynı zamanda teknik güdümlü ve yeni nesil müşterilerin isteklerini karşılayan ‘Akıllı ve Sürdürülebilir Şehirler’ kurma liderliğinin vizyonunu destekliyoruz” ifadeleri ile sözlerinde devam etti.

Emaar’a göre 3D baskılı yapıların birçok yararı bulunuyor ayrıca daha erken teslim edilebilir.

Arabian Ranches III, geçtiğimiz sene başlatılan ve bir merkez parka, 4 km’lik bir bulvara, göle ve spor kompleksine ev sahipliği yapan bir proje. Emaar Properties, uluslararası satışlardaki güçlü büyümenin etkisiyle 2019 yılının ilk üç ayında yıllık bazda yüzde 7 artış olduğunu bildirdi.

The National