Buzulların erimesini Birleşik Arap Emirlikleri bilim insanları durdurabilir

Küresel ısınmayla eriyen buz dağları gittikçe artarken Abu Dabi New York Üniversitesi’ndeki (NYUAD) araştırmacılar buzul erimesini engelleyecek çalışmalara başladı.

Buzul erimesi, bir şehrin parçalara ayrılmasını izlemek olarak tanımlandı. Devasa boyutlardaki buzul parçalarının çatlama sesi şehirde yıkılan binaların yıkılma sesi kadar gürültülü ve çatlayan buzullar, denize karışıyor.

KÜRESEL ISINMAYLA BUZULLAR ERİYOR

Küresel fosil yakıtların kullanımı, Grönland, İzlanda ve Alaska’daki antik buzulları aşındırdı, çünkü yeterince hızlı bir şekilde eriyen buzullar kış ayında birleşemedi.

Ancak Abu Dabi’deki bilim insanları süreci ve küresel deniz seviyelerinin yükselişini yavaşlatmak için potansiyel bir çözüm bulmuş olabilir.

Buzullara – kapı üstü gibi sıkıca sarılmış kalın buz ve buzdağları karışımından oluşan bir kemerin buzağılama işlemini yavaşlattığı ve buzulları bir arada tuttuğu iddia ediliyor.

Bilim insanları, ülkenin en hızlı eriyen buz kütlesi Jakobshavn Buzulu’ndaki süreci daha iyi anlamak ve yeni bir radar sistemi kurmak için 2016 yazında Grönland’a gitmişti.

İngiliz Nature Communications dergisinde yayınlanan bulgular, melanj olarak bilinen buz karışımının buzullara karşı bastırılmasının ilkbahar ve yaz başlarında buzlanmayı durdurduğu belirtildi.

BAE ÜNİVERSİTESİ ÇALIŞMA BAŞLATTI

NYUAD’ın Küresel Deniz Seviyesi Değişim Merkezi’nin baş araştırmacısı Profesör David Holland, araştırmacıların önümüzdeki on yılda melanjı izleyeceğini söyledi.

Holland, “Bu, melanjın Grönland buz tabakasını geride tutan bir tür kapı görevi görmesinin ve küresel deniz seviyesinin yükselmesine olan katkısının rolünü daha iyi görmemize ve anlamamıza yardımcı olacak” ifadelerini kullandı.

Buzul büyüklüğündeki iklim değişikliğine bağlı düşüş, yılda 3 mm’den daha fazla olan küresel deniz seviyesi artışlarına da katkıda bulunuyor.

Mart ayında bir NASA çalışması, Jakobshavn Buzulu’nun 2012 yılında yılda 40 metre hızla geri çekildikten sonra boyutlarının arttığını bulmuştu.

Her ne kadar bu iyi bir haber olsa da, bilim adamları muhtemelen geçici bir çarpışma olduğunu ve buzulların geri çekilmesinde okyanus sıcaklıklarının ne kadar büyük rol oynadığını ifade ediyor.

The National